Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Bilo

Bilo


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Bilo Yazıcıya Gönder
1977 doğumluyum. Evin tek erkek çocuğu olduğumdan İstanbul Teknik Üniversitesi Temel Bilimler'den ayrılmak zorunda kaldım. Taksicilik yaptım. Halk eğitim merkezlerinde folklor kurslarına gittim, tiyatro oynadım.

Radyo hayatı nasıl başladı?
Yerel bir radyoda çalışan bir arkadaşım bindi taksime. Radyoya gittik. Merak ettim, girdim yayına. Bir hafta yattım radyoda, bana da program verdiler. Sıradaki şarkı Ayşe'ye Fatma'ya gelsin diyorum. Diğer taraftan da türkü söylüyorum, kaset yapmaya çalışıyorum. Şahin Özer o zamanlar radyo almıştı. Radyocu olduğumu söyledim. Şahin Özer'in radyosunda çalışmaya başladım. Serüven öyle başladı ve 14 yıldır radyo dünyasındayım.
Asortik, medyatik ve tescilli Bilo Ağa...
Sevgili, başlık parası, 'sucuk' istenilen; Urfalı, Trakyalı 'her yerli' olabilen, dinleyicilere ağzına geleni söyleyen, cevap olarak kahkaha işiten BİR AĞA
Kaynak : Milliyet Magazin
"Duydun mu? Adam ağaymış köyünde, şalvarıyla tespihiyle sekiz karısını köyde bırakıp gelmiş, taşı toprağı İstanbul'a. Torpili de büyük yerdenmiş, türkü söylerken duymuş Şahin Özer, almış radyosuna! 'Bilo bilo' diye bağıran kızlar donatmış etrafını, At avrat silahı'nı bırakıp, yat kat sahibi olmuş!.."
Bunun gibi yaratılan şehir efsanelerinin baş kahramanı dertlere deva, gönüllere şifa, sosyetik Bilo Ağa'yı, köyünde değil, İstanbul'un göbeğinde, 88.6 frekansından fantezi müzik yayınları yapan, Star Artı'da bulduk! Radyonun programcılarından Esra Çevik ( Fosforlu) ve Uğurşen Bayrak (Kız Kulesi) 'Ağa'yla fotoğraf çektirmek için yarışırken, bu kargaşayı fırsat bilip 'Ağa'yı onlara bırakarak, Tamer Gül'le görüştük...

Bilo Ağa nasıl radyocu oldu?
Karadeniz şivesiyle programlar yapılıyordu. Şahin Özer, "Sen de şiveli program yap, ama ismini değiştirelim, ne o öyle, Tamer diye ağa mı olur?" dedi. Bilo Ağa oldum!

Programınızda neler yapıyorsunuz?
Programım 18.00 - 21.00 arası. Dosyalarla çıkmıyorum. Malzemem dinleyicim. Bilo Ağa gelen mesajları şivesiyle okuyor, yorumlar yapıyor, eleştiriyor, sinirleniyor, hikâyeler anlatıyor. Senaryolar yazıyor!..

Şener Şen'in Ağa karakterinden etkilenmiş olabilir misiniz?
Elbette. Şener Şen'in filmlerini ezbere biliyorum. Ama inandırıcı olmak önemli.

Kullandığınız hangi yörenin şivesi?
Bir yere özgü değil. Geliştirdiğim bir şive. Eğlenceli hale getiriyorum. Urfalı ararsa Urfalı, Trakyalı ararsa, Trakyalı oluyorum.

Size özgü kelimeler var mı?
Her yerden alıntı yapıyorum. Cıncıklı derim. Elazığ'da cam parçası demek, başka yerde küçük çocuk! Zamparaya zampirik derim. Telaffuzları hoş. Ama ilk zamanlar kelimeler ve şivem itici geldi dinleyenlere.

Nasıl tepkiler aldınız?
Sanal bir ağayız, ama buna inanmak istemediler. İlk defa dinleyenler, "Sen ne ağasısın ağalık mı kaldı? Köy mü burası? Dalga mı geçiyorsun insanlarla? Konuşmaya bak!" diyerek önyargılarla eleştirdiler.

Kimler eleştirdi? Etkilendiniz mi?
Şov bu. Demek ki insanları inandırıyorum. Entelektüeller dinliyor, gülüyor, ama mesaj atıp eleştiriyor! Bir gün türkü söylediğim yere Boğaziçi Üniversitesi'nden öğretim görevlileri ağa karakterini incelemeye geldiler. Şaşırdım!


Gerçek hayatta da ağa olduğunuz mu düşünülüyor?
Ne hikâyeler yazıldı ağaya! Köyden torpille gelmiş, Şahin Özer'in akrabasıymış, sıvacıymış, burda radyocu olmuş diyorlar. Hikâye yazıyorlar.

Tanışınca neler oluyor?
Biriyle tanışmıştım. Radyolardan konu açıldı. Kız diyor ki "Tamer, Bilo diye biri var, kıronun teki! Köyden gelmiş, ağaymış, sürekli canlarım ciğerlerim diyor." Kurbaaneyyh hayraneyyh Bilo! Bıyıklı, yaşlı, tespihli, ayağında şalvarı var sanıyorlar. Ağayı karizmatik bulanlar da var tabii ki... Adamın biri canlı yayında, "Ağam seni çok hatun arıyor ben bi'tane bulamadım" dedi. Gece bekçisiymiş. Onu kim arasın!

Bilo Ağa'nın pek 'dil ayarı' yok!..
"Ağam beni alsana" diyor arayan bir kız, ağa zampirik ve 8 sevgilisi var! Ardından babası alıyor telefonu "Vay Ağam nasılsın?" diyor. Başka bir programcı bunu yapamaz. Yerden yere vuruyorum, zoruna gitmiyor.

Dediğiniz her şeye inanıyorlar mı?...
Aldığım 3 kuruşla yatın taksidini ödeyemedim diyorum! Büyük para kazanıyorsun, diye mesaj atıyorlar. Tersi de oluyor. Arabam yandı, gülerek anlatıyorum hikâye sanıyorlar, inanmıyorlar. Ama gerçekti!

Dinleyiciler Ağa'ya nasıl yön veriyor?
Zekice üretiyorlar. "Ağam teessüf ediyoruz gizlemişsin, Vietnam'da savaşmışsın. Niye anlatmadın?" diyorlar. Başlıyorum Vietnam'daki günlerime... Ya da "Ağam niye karate şampiyonu olduğunu gizledin? Bruce Lee'ye hocalık bile yapmışsın" diyor. Şuncacık çocukkene, diye başlıyorum. Onlar senaryoyu veriyor, ben oynuyorum.

Bilo Ağa'ya büyük bir bağlılık var.