Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Barış Akarsu

Barış Akarsu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Barış Akarsu Yazıcıya Gönder

Barış Akarsu 29 Haziran 1979 da Zonguldakta dünyaya geldi. İlk –orta-lise egitimini küçük yaşlarda yerleştikleri Amasra'da tamamlayan Barış, çocukluğu ve ilk gençliğini bu güzel Karadeniz kasabasında deniz ile içiçe geçirmistir. Lisedeyken yelken sporuna da gönül veren Barış, bu sporu Amasra Yelken Kulübü'nde profesyonel olarak da yapmaya başlamıştır. İyi bir çizer de olan Barış bu özelliğini de Yelken Kulüp'te yelkenlilerin üzerine yaptığı amblemler ve çizimlerle de göstermiştir.

 

Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlar. İlkokuldayken elinde blok flüt sokakta dolaştığını söyler. Ama esas müzikle tanışması Amasra'ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmayı öğrendiği klavye gitar ve mızıkası iledir. Evlerinde Ruhi Su, Cem Karaca sürekli dinlenen sanatçılardır. Barış Akarsu, o dönemlerde 70'lerin 80'lerin rock, hard rock ve heavy metal grup ve sanatçılarını hala dinledi. 

Antalya'da animatörlük ve müzisyenlikten sonra Karadeniz Ereğlisi'ne gelerek burada 4 yıl boyunca çesitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptı. Bu dönemde televizyonda gördüğü Akademi Türkiye yarışmasının tanıtım reklamları dikkatini çekti ve bu yarışmaya katıldı.

2004 Temmuzda Akademi Türkiye Yarışmasını 1. olarak tamamladı. Yarışmadan sonra uzun süredir gelmeyi ve yaşamayı düşündüğü İstanbul'a yerleşti ve müzik çalışmalarına burada devam etti. Akademi Türkiye Yarışmasından hemen sonra yurdun dört bir yanında sayısı 100'ü geçen çesitli konserler verdi.

14 Ocak 2005'te Seyhan Müzik'ten Sedar Öztop'un prodüktörlüğü ile yaptığı ilk albümü 'Islak Islak'ı piyasaya çıkattı. Bu albümden aynı yıl içerisinde ‘Islak Islak', ‘Kimdir O' ve ‘Amasra' parçalarına klip çekti.  

17 Ağustos 2006'da Seyhan Müzik etiketli aranjör ve yönetmenliğini Ayhan Onurtaş, Ergin Altınel ve Ercüneyt Özdemir'in yaptığı "Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek" isimli ikinci albümü çıkardı. İlk klip parçasını da albümün ilk parçası olan ‘Vurdum En Dibe Kadar' isimli çıkış parçasına çekti.

2006 yazında başladığı "Yalancı Yarim" dizisi ile gönüllere taht kurdu. Oynadığı "Tarık" karakteriyle müzisyenliğinin yanında oyunculuktada iddialı olduğunu gösterdi.

2007 Kral Tv Video Müzik Ödülleri'nden ‘En iyi Rock Sanatçısı Ödülünü' aldı. Ayrıca Barış Akarsu, USDER tarafından "sosyal kalnma ve dayanışmaya verdikleri öneme göre" verilen ödüllerde ‘Rock Dalında En İyi Şarkıcı Ödülü'nü, FUTURE dergisinin ‘Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı Ödülü'nü" ve ‘CEM KARACA Özel Ödülü'nü aldı.

Ve Bodrum'da geçirdiği trafik kazası sonucu 6 günlük uzun bekleyişin ardından komadan çıkamayarak 4 Temmuz 2007 gecesi hayatını kaybetti!..

 

Barış Akarsu'nun anısı 'Ayrılık Zamansız Gelir' adlı albümle yaşatılacak. Şarkıcının ailesinin isteği üzerine hazırlanan albümle birlikte Akarsu'nun yaşamının anlatıldığı 1.5 saatlik bir de belgesel DVD hediye ediliyor.

Sezen Aksu, Barış Manço, Feridun Hürel, İlhan Şeşen, Özdemir Erdoğan, Fikret Kızılok gibi sanatçıların eserlerinden oluşan albümün belgeseli ise Yetkin Dikiciler tarafından seslendirildi.