Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Grup Gündoğarken

Grup Gündoğarken


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Grup Gündoğarken Yazıcıya Gönder
Gerçek Adı: Grup Gündoğarken
Kuruluş Tarihi: 1982

Grup Gündoğarken, İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu. 1983 yılında Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kadıncıklar" adlı müzikli oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı.

1986 yılında piyasaya çıkan ilk albümleri "Bir Yaz Daha Bitiyor" ile müzik piyasasına girdiler. Tiyatro çalışmalarına Ferhan Şensoy'un İçinden Tramvay Geçen Şarkı, Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro'sunun sahneledigi Aşağı Yukarı, Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul'un seçkin gece klüplerinde müzik çalışmalarını sürdürdüler. Aynı zamanda Olacak O Kadar komedi programının jeneriğini yaptılar ve programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundular.

Türkiye'nin çeşitli illerinde konserler veren "Grup Gündoğarken" Türkiye'yi Malezya ve Mısır'da temsil etmiştir.

1988 yılında çıkardıkları Yaz Bulutları albümünü, 1991 yılında Bir Günlük Aşk albümü izledi. Ancak grup büyük çıkışını 1993 yılında piyasaya çıkan Ankara'dan Abim Geldi albümüyle yapmıştır. 1988 Eurovision Türkiye Elemelerine, daha sonra Yaz Bulutları albümüne koyacakları Resimler Resimler şarkısıyla katıldılar ve finale kalmalarına karşın Türkiye'yi temsile hak kazanamadılar.

1994 yılında müzik çalışmalarını birlikte sürdürmeye ara verdiler. Bu aralıkta grubun üyesi Burhan Şeşen, 1996 yılında ilk solo albümü Bir Düş Gördüm'ü çıkardı. 2004 yılında bunu 1, 2, 3... Tıp albümü izledi.

1997 yılında yeniden bir araya gelen Gündoğarken, ertesi yıl çıkardıkları Mest Of Gündoğarken isimli ve önceki albümlerinde bulunan bazı şarkıların Yunan ezgi ağırlıklı versiyonlarını bir araya getirdikleri albümlerini çıkardılar.

1999 yılında Gündoğarken damgasını bir kez daha vurmak için yeni şarkılarla müzikseverlere merhaba dediler ve Grup Gündoğarken 1999 albümünü çıkardılar.

2000 yılında son albümleri İstanbul-Atina-İstanbul çıktı. Grup elemanları şimdilerde, özel konserlerde bir araya gelmektedir.

Grubun amcası olan İlhan Şeşen, ilk solo albümünü 1994 yılında Aşk Haklı adıyla çıkardı ve pek bir ilgi görmedi. 2002 yılında Neler Oluyor Bize adıyla çıkardı ve büyük bir ilgi gördü. Ancak 3. solo albümü Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyliyeyim aynı beklentileri karşılayamadı. 2005 yılında Aşk Yalan albümü büyük ilgi gördü. İlhan Şeşen, ayrıca 1971 yılında Kavga isimli bir 45'lik çıkarmış ve 1973-1983 arası serbest avukatlık yapmıştır ve TRT1'de yayınlanan Yasaklı Güller ve ATV'de yayınlanan Aliye dizilerinde rol almıştır.