Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Aydın Karlıbel

Aydın Karlıbel


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Aydın Karlıbel Yazıcıya Gönder
1957 yılında İstanbul'da doğan Aydın Karlıbel dört yaşında piyano çalmaya başladı. Saint-Michel, Robert College ve Boaziçi Üniversitesi'nde öğrenci iken uzun yıllar Cemal Reşid Rey ile çalışmalar yaptı. Boğaziçi Üniversitesi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve Eğitim Fakültesi'nin mezunu olan Karlıbel, müzik alanındaki başarılarını İngiltere, Avusturya ve İtalya'dan aldığı diplomalarla sürdürdü. Bunlar arasında The Associated Board of the Royal Schools of Music tarafından verilen L.R.S.M.: 1991 Mozart yılı dahil olmak üzere 1990-98 arasında Wiener Meisterkurse çerçevesinde aldığı diplomalar vardır.

Çeşitli yıllarda İstanbul Belediye Konservatuarı, Nejat Eczacıbaşı Yarışması ve TRT tarafından verilen Kompozisyon ödüllerini aldı. Hekim Maimonides adlı operası ile Türkiye'nin ilk notası basılan operasını ortaya koydu. Türk Müzik tarihinde ilk kez gerçekleşen 12 Piyanist Elele Konseri'nde yer aldı. Türkiye'nin başlıca orkestralarına solist ve besteci olarak katıldı, eğitsel TV programlarında yer aldı. Karlıbel'in birçok eseri Almanya'da Keturi Musikverlag tarafından basılmış, değerli solistler tarafından icra edilmiş ve CD olarak yayınlanmıştır.

1986'dan buyana Karlıbel İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde korepetitörve müzik yönetmeni olarak yüzlerce temsilde görev almıştır. Yüksek Lisans çalışmasını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (MİAM) tamamlayan sanatçı, Cambridge Biographical Center tarafından 2000 Outstanding Musicians of the 20th Century ödülüne layık görülmüştür.