Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nuray Hafiftaş

Nuray Hafiftaş


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Nuray Hafiftaş Yazıcıya Gönder

Nuray Hafiftaş, 1964 yılında Kars'ta Doğdu. İlk Okulu Taksim'de okudu. İTÜ Devlet Konservatuar'ını bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu'nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı. Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının 100'ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri var. Bunlardan "Ayrılık Nikahı", "Yalan Dünya" ve "İsyan Ediyorum"u Kibariye, "Hasret" ve "Gurbet "i ise İzzet Yıldızhan okudu. Sanatçının ''Sılayı Ver '' isimli son albümünde ise kendisine ait altı bestesi bulunuyor.

Tüm bunlarla türk müziğinin gönüllü neferi oldu Nuray Hafiftaş… Onu herkes gözlerinin güzelliğiyle tanıdı. Ancak onu yüz binlerce Türk Halk Müziği tutkununa sevdiren, müthiş yorumu, eğitimli sesi ile söz yazarı ve besteci tarafı oldu… Müzikal anlamda olsun, kişiliği ile olsun profesyonel müzik hayatına atıldığı günden bu yana çizdiği çizgiden ödün vermeyen Nuray Hafiftaş yeteneklerini sadece bunlarla sınırlamadı, bağlamasıyla olan dostluğu halen devam eden sanatçı bu özelliği ile meslektaşları arasında önemli ve özel bir konuma sahip… "Ben sansasyonla, dedikodu ile yıllardır tanışmadım… Ne olduklarını bilmem… Ben türkü söylerim, bağlama çalarım ve üretirim…" Yıllardır bunları söyledi ve bu sözlerin sahibi oldu.

Türk Halk Müziği'nin çağdaş, otantizme asla ihanet etmeyen ama teknolojiye açık bir neferi oldu. Zaman oldu kendi kulvarında birlikte yarıştıkları meslektaşlarının albümlerinde vokal yapacak kadar alçak gönüllü ve özverili oldu. Gün oldu yanılgıların faturasını bağlamasına çıkardı, güzel eserler üretti. Ürettiklerini de "sanatçı kıskançlığına" ters düşecek bir biçimde sanatçı arkadaşlarıyla paylaştı. Nuray Hafiftaş'ın Türk Halk Müziği klasik sanatçıları literatürüne girmesine neden olan özellikleri kuşkusuz sadece bunlar değil. "Eyvah Gönül" de ürettikleri eserlerden biri... Ateş Müzik etiketiyle piyasaya çıkan ''Sılayı Ver '' isimli son albümünü Suat Sakarya ve kendisi yönetti.. 13 eserden oluşan bu albüm yaklaşık üç yıl aradan sonra çıktı.