Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Siddhartha

Siddhartha


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Siddhartha Yazıcıya Gönder
Siddhartha, Nisan 1993'te Özgür Kurcan (vokal gitar), Ege Madra (gitar) ve Ulaş Akın (bass) tarafından kuruldu. Bunu takip eden yıllar boyunca birçok festival, organizasyon ve konserde çaldılar. 1996 da 1. Roxy Müzik Günleri nde Teoman ın ardından ikinci oldular. Bu sayede yaptıkları müziği medya desteği ile artık daha da geniş bir çevreye duyurma şansını elde ettiler. Bu başarıyı izleyen dönemde grup kadrosunu daha da genişleterek performanslarına hız verdi. Ve nihayet Ağustos-1998 de Ada Müzik le anlaşarak ilk albumlerini yayınlamak üzere studyoya kapandılar. Yer aldıkları ilk toplama album olan Sesimizi Yükseltiyoruz aynı dönemde yayınlandı. Bunu takip eden birkaç ay içerisinde de grupla aynı adı taşıyan ilk ve tek albümleri Siddhartha yayınlandı. Siddhartha anlamını da Hermann Hesse'nin, Buddha'nın yani Siddhartha Gautama hayatını nobelize hâle getirme suretiyle, Budizm felsefesiyle içiçe geçmiş, yazarın en meşhur eserlerindendir. İnsani ilişkilerin doğu harslarında nasıl vücut bulduğunu ve ne hâle gelebildiği noktasında da önemli veriler sunar bu eser.

Roman kahramanı Siddhartha, tıpkı Buddha gibi bir prenstir. Gerçek bilgiye ulaşmak için babasının uzun süreli direnişi ve sonunda kararlılığı karşısında kabullenişi ile sarayını, gençliğini ve ailesini geride bırakarak ormanlara çekilir. Gezgin bir dilenci olarak yaşamını sürdürdüğü ilk dönemde Buddha ile karşılaşır ve aralarında uzunca bir sohbet geçer. Buddha ona, Budizm'in içrek yapısını ve felsefi derinliğini anlatır.Uzun meditasyon denemelerinden sonra aradığını tam olarak bulamamanın verdiği düşüncelerle hedefine götürecek aracı değiştirerek bir kente yerleşir ve ticaretle uğraşmaya başlar. İleri yaşlarında içindeki boşluğun baskısıyla eşini, varlığını henüz bilmediği çocuğunu ve tüm varlığını geride bırakarak yeniden kaçınık yaşama geri döner.

Siddharta daha sonra bir ırmağın kıyısında kayıkçılık yapan -insanları ufak bir para karşılığında karşıdan karşıya geçiren- yoksul bir kayıkçı olan Vasudeva'nın yanına yerleşir. Vasudeva Siddharta'ya gerçek bilgiye ve aydınlanmaya ulaşabilmesi için klavuzluk edecektir. Romanın sonunda Siddharta ırmakta gerçek bilgiyi bulur ve aydınlanır. Romanda açıklanmaz ama Vasudeva, Sanskritçe'de "ırmak tanrısı" anlamına gelmektedir.