Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mozart

Mozart


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Mozart Yazıcıya Gönder

Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart), 27 Ocak 1756 Salzburg, Viyana doğumlu. 5 Aralık 1971'de hayatını kaybeden Mozart, müziğin en üretken ve en etkili bestekarıydı. 626 kayıtlı bestesi senfonilerin, konçertoların, oda orkestralarının, piyanonun, operanın ve korolu müziklerin standard konser repertuarlarında kullanılır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Mozart, Salzburg Başpiskoposu'nun Yardımcı Müzik Direktörlüğü görevini yapan, kemancı ve besteci Leopold Mozart'ın oğlu olarak dünyaya geldi. 3 yaşında piyano çalmaya ve 5 yaşında beste yapmaya başladı. Ablası Maria Anna da başarılı bir yorumcuydu. Baba Leopold yetenekli çocuklarını Avrupa'ya tanıtmaya karar verdi. İlk olarak 1762'de Münih ve Viyana'ya gittiler. Mozart, ciddi bir eğitim almamasına rağmen keman çalmaya da başlamıştı. Uzun bir turneye çıkan aile Münih, Augsburg, Frankfurt, Cologne, Brüksel, Paris ve Londra'ya gittiler. Paris'te Versailles Sarayı'nda 15. Louis ve Londra'da III. George tarafından kabul edildiler. Mozart Londra'da J.C Bach, Abel ve Manzuoli ile çalışma imkanı buldu. Mozart, 1769'a kadar ‘Bastien und Bastienne' ve ‘La Finita Semplice' adlı iki opera besteledi. 1769'da, babası ile İtalya'ya giden Mozart, gösterdiği performans ve dehası ile herkes tarafından bilinmeye başlamıştı.

1777 yılında babasının sağlığı el vermediği için, Mozart turnelerine annesi ile devam etti. Münih, Augsburg ve Mannheim'in ardından 1778'te Paris'e geldiler. Annesi aynı yılın Temmuz ayında öldü. Paris o dönemde Piccini ile Gluck arasındaki çekişmeye odaklanmış olduğu için, Mozart'a fazla ilgi gösterilmedi.

Mannheim'da bulunduğu sırada 18 yaşındaki Aloysia Weber'e aşık oldu. Aloysia ile İtalya'ya gitmek istedi; ancak reddedildi. Salzburg'a dönen Mozart, 1781 yılında Salzburg Başpiskoposu'nun oyunları sonucu görevden alındı. Ardından Viyana'ya yerleşti ve Weber ailesinin ortanca kızı Constanze'ye aşık olup evlendi. Constanze de aynı Mozart gibi elinde para tutmayı beceremez. Yine de bu evlilik iyi olmuştur. Evliliğinin ardından Mozart verimli bir döneme girer. ‘Le Nozze di Figaro'(1786), ‘Don Giovanni'(1787) ve ‘Cosi Fan Tutte' (1790) operalarını besteler. Bu dönemde iyi gelir elde etmesine rağmen parayı elinde tutmayı bilemez. 9 yılda 11 kez ev değiştirir. Ayrıca mason olur. Müziğinin en güzel örneklerinden biri olan ‘The Magic Flute' operasını besteler.

Mozart ömrünün son dönemlerinde yine sıkıntılı günler geçirdi. ‘Requiem' üzerinde çalıştığı sıralarda böbrek yetmezliğinden 5 Aralık 1791'de öldü. Mezarının üzerine herhangi bir yazı yazılmadığı için tam olarak nereye gömülü olduğu bilinmemektedir. Requiem ise öğrencisi Franz Xavier Sussmayr tarafından tamamlandı.

Mozart çok küçük yaşlardan itibaren saraylarda konserler vermiş, normal bir çocukluk yaşayamamıştır. Müzikte çok erken olgunluğa ulaşmasına karşın çocuk kalmıştır. Birçoklarından daha yetenekli olduğu için diğer müzisyenler tarafından pek sevilmemiş, ömrünün büyük bölümünü iyi maaşlı bir iş arayarak geçirmiştir. Disiplinden uzak bir şekilde büyüyen Mozart, hiçbir zaman elinde para tutamamıştır.


Mozart'ın müziğinde mükemmel bir denge, berraklık ve duygusal yoğunluk vardır. Özellikle sonatlarında başka hiçbir bestecinin eserlerinde bulunmayan düzeyde tema bolluğu görülür.

Mozart'ın 41 senfonisi, 27 piyano, 5 keman, 2 flüt, 4 korno, 1 klarnet konçertosu, 20 piyano sonatı vardır. Buna karşın Mozart'ın en başarılı eserleri operalarıdır.