Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Franz Ferdinand

Franz Ferdinand


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Franz Ferdinand Yazıcıya Gönder

Franz Ferdinand, 1991 yılında Glasgow'da kurulan İskoç bir indie rock grubudur. Grubun ismi, Avusturya-Macaristan Arşidükü'nün isminden gelmektedir. Franz Ferdinand grubu üyeleri 2006 yılı itibariyle: Alexander Kapranos (ana vokal, ana gitar), Robert Hardy (bas gitar ve back vokal), Nicholas McCarthy (ritim gitar, klavye, back vokal) ve Paul Thomson (davul, back vokal).

 

Grup İskoçyalı olarak bilinmektedir fakat gruptan sadece Paul Thomson İskoçya doğumludur. Diğer üç üye İngiltere'de doğmuş, daha sonradan İskoçya'ya taşınmışlardır. Grup şimdiye kadar 2 albüm ve 8 single yayınlamıştır.

 

Grubun solisti Alex Kapranos (Yunanlı baba, İngiliz anne) İngiliz Edebiyatı okurken, davulcu Paul Thomson Glasgow Sanat Akademisinde çalışıyor ve yine aynı Akademide basçı Bob Hardy de okumaya devam ediyormuş. Almanya'da yaşayan gitarist Nick McCarthy'nin Glasgow'a taşınmasıyla grup tamamlanmış.

 

Franz Ferdinand grubunun ilk albümleri Franz Ferdinand 9 Şubat 2004 de yayınlandı. İkinci albümleri ‘You Could It So Much Better’ ise 2006 tarihinde.  

 

Franz Fedinand bu sene Rock’n Coke Festivalinin önemli konuklarından biri.