Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Julio Iglesias

Julio Iglesias


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Julio Iglesias Yazıcıya Gönder

İspanya doğumlu Julio Iglesias; İspanyolca, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Japonca ve Tagalog dili de dahil olmak üzere toplam 80 albümü piyasaya sunan, bugüne kadar 200 milyondan fazla albüm satan dünyanın en başarılı Latin şarkıcısıdır.  

 

Real Madrid'in genç takımında başarılı bir kaleci olarak oynarken, 20 yaşında bütün hayatını etkileyecek bir trafik kazası geçiren Iglesias, 2 seneye yakın felç kalıp yatağa bağlanmak zorunda kalınca, babasının yardımcılarından birinin hediye ettiği gitarla oyalanmaya başladı. Bu hastalık döneminde zamanının çounu yazdığı kısa şiirlere eşlik edecek melodiler besteleyerek geçirdi. Bu arada iyileşme azmi ve sevenlerinin, özellikle de babasının desteğiyle 2 senenin sonunda yeniden ayağa kalkmayı başardı.  

Futbol kariyerine artık dönemeyecek olan genç Iglesias, devam ettiği Hukuk eğitimini tamamlamaya karar verdi. Cambridge Üniversitesi’nden hukuk diplomasını aldı ve kariyerini tamamen şarkıcılığa yöneltti. Bazı haftasonları arkadaşlarıyla gittiği "Airport Pub"da Tom Jones'un ve The Beatles'ın şarkılarını söylerek vakit geçirdi. Bir gün şarkılarını bir müzik firmasına, başka bir sanatçının okuması için götürmeye karar verdi. Julio'nun çalıp söylediği parçayı dinledikten sonra genel müdür "Neden kendin söylemiyorsun ki?" deyince, Julio Iglesias'ın hayatı bambaşka bir yöne doğru gitmeye başladı. Bu fikre ikna olan Iglesias, İspanya'daki meşhur Benidorm Müzik Festival'inde sahneye çıktı ve 1968 yılında meşhur şarkısı ‘La Vida Sigue Igal’ ile birincilik ödülünü kazandı. Bu ödül, müzik kariyeri boyunca kazanacağı sayısız ödülün sadece ilkiydi. Bunu takip eden 10 sene boyunca Avrupa ve Latin Amerika’da turneler yaparak romantik şarkılarıyla büyük bir hayran kitlesi edindi. 1978’de CBS International Iglesias’la dünya çapında bir anlaşma yaptı ve ünlü şarkıcı kedi ana dili olan İspanyolca’nın yanı sıra İngilizce, İtalyanca ve Fransızca şarkı söylemeye başladı.

 

En çok dilde en çok albüm satan sanatçı ünvanı ile Guiness Rekorlar Kitabı'na girişi, Hollywood'daki Walk Of Fame'e adına yazılan yıldızı, Grammy ödülleri, eğlence dünyasının en prestijli ödüllerinden biri kabul edilen ASCAP ödülü ile Julio Iglesias etkileyici bir müzik kariyerine sahiptir.