Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Sade

Sade


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Sade Yazıcıya Gönder

Sade, 1980’ler, 1990’lar ve 2000’li yıllarda başarı sağlamış İngiliz soul, jazz, R&B ve funk müzik grubudur. Sade Adu, gruptaki tek kadın, ana vokalist ve albümlerde görünen tek kişidir. Stuart Matthewman (saksofon-gitar), Paul Spencer Denman (bas gitar), Andrew Hale (keyboard) ve Paul Anthony Cook (davul) grubun diğer üyeleridir.

 

1982 yılında kurulan grup, ilk single çalışmalarını ‘Your Love Is King’ adlı şarkıları ile İngiltere’de yayınladılar. Aynı yıl da ‘Diamond Love’ adını verdileri albümlerini piyasaya çıkararak gelen ilgi ile birlikte turneye çıktılar. Sade, 1984 yılı sonunda ‘Hang On To Your Love’ single ile Amerika’da adını duyurdu ve Diamond Love albümünü Amerika’da da satışa çıkardı. ‘Smooth Operator’ video klipleri ile MTV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Video’ ve ‘En İyi Çıkış Yapan’ dalında aday gösterildi.

 

Sade, 1985 yılında çıkardıkları ‘Promise’ albümünü önce İngiltere sonra da Amerika’da yayınladı. 1986’da Amerikan Müzik Ödülleri’ne ‘Favori Soul-R&B Kadın Video Artisti’ dalında aday olan Sade, ‘En İyi Çıkış Yapan’ Grammy ödülünü almayı başardı.

 

1985-86 yılları turne ile geçiren Sade, 1988’de 3. albümü ‘Stronger Than Pride’ı, 1992’de de ‘Love Deluxe’ü yayınladı. Bu albümde ki ‘No Ordinary Love’ şarkısı ile 1994’de ‘En İyi R&B Performansı’ Grammy ödülünü kazandı.

 

1994’de ‘The Best of Sade’ albümünü yayınlayan grup, uzun bir aradan sonra 2000 yılında ‘Lovers Rock’ albümleri ile geri döndüler. Sade, 44. Grammy ödüllerinden ‘En İyi Kadın Pop Vokal’ ödülü ile çıktı. Hayranları tarafından oldukça beğenilen bu albümün ardından 2002’de ‘Lovers Live’ albümü geldi.