Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - The Prodigy

The Prodigy


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

The Prodigy Yazıcıya Gönder

The Prodigy, lise arkadaşı 3 kişinin bir araya geldiği İngiliz harcore rave grubudur. Yaptıkları müziğe ‘jungle’, ‘breakbeat’, ‘punk-vokal’, ‘bigbeat’ gibi isimler takılsada The Prodigy, asla sabit bir müziğe takılı kalmayarak sevenlerini de hep şaşırttılar. Grubun lideri Liam Howlett’in büyük başarısı ile grup 90’lı yıllarda dünyayı etkilemeyi başardı. Howlett, elektronik müziğin önderi Robert Moog’dan sonra en önemli müzik dehası olarak kabul gördü. 

 

The Prodigy, Liam Howlett tarafından hazırlanan ‘What Evil Lurks’ adlı single ile müzik kariyerlerine başladı. 1991 yılında ilk performanslarını ‘Four Aces’ adlı mekanda sergileyen Howlett, yanlarına dansçı Keith Flint ve Leeroy Thornhill adlı dansçıları da ekledi. Peşinden ‘Charly’ adlı single çalışmalarını yayınlayan Howlett, bu single ile dünya çapında ismini duyurmayı başardı.

 

The Prodigy, 1992 senesinde ‘Experience’ adlı ilk albümünü yayınladı. Bu albümde Howlett ile birlikte Simone Sharkley ve Maxim Reality vokal olarak yer aldı. Albümün öne çıkan şarkılarından bazıları ‘Everbody In The Place’, ‘Fire/Jericho’, ‘Out Of Space’ ve ‘Wind It Up (Rewound)’ oldu.

1993 yılında grubun beyni Liam Howlett, ‘White Label’ serisi altında ‘Earthbound I’ adlı bir single çıkardı. Rave dünyasından büyük beğeni toplayan single’ın adı değiştirilerek ‘One Love’ oldu.  

The Prodigy, ‘Music For The Gilted Generation’ adlı ikinci albümünü 1994’te yayınladı. Diğer albümlerine göre sound olarak daha çeşitlilik gösterdiğinden listelerde 1 numara olmayı başardılar. ‘No Good (Start The Dance)’, ‘Voodo People’ ve ‘Poison’ albümün beğenilen diğer şarkılarından oldu. Bu albüm sonrası grup turneye çıktı.

1996 yılında yayınlanan ‘Firestarter’ adlı single da dansçı Keith Flint vokalistlik yaptı. Görüntüsü ve performansı ile beğeni kazandı ve şarkı listelerde birinci oldu.

 

‘The Fat Of The Land’ adlı üçüncü albümlerini 1997’de piyasaya çıkaran The Prodigy, gelişen müzikleri ile dikkat çekerken dünya dans piyasasını da etkiledi. Amerika ve İngiltere listelerinde birinciliğe ulaşan albüm, en önemli dans albümleri arasında kabul ediliyor. Albümden çıkan diğer popüler şarkılar; ‘Breathe’ ve ‘Smack My Bitch Up’ oldu.  


1998 senesinde ‘Castbreeder’ adında bir albüm yayınlandı ve The Prodigy tarafından hazırlandığı öne sürüldü. Ancak grup kendilerinin yapmadığını açıkladı ve sonrasında da ‘Junkie XL’ ve ‘Lunatic Calm’ adlı sanatçıların yaptığı öğrenildi. Aynı sene benzer bi durum ‘The Fat Mixes’ adlı albümle gündeme geldi. Burada da kendi şarkılarının remix leri vardı ama kendileri yapmamışlardı.  

1999’de Liam Howlett tarafından ‘The Dirtchamber Sessions Volume One’ adlı içinde 50 remix in bulunduğu derleme albüm piyasaya çıktı.

 

2002 yılında Keith Flint’in ‘Baby’s Got A Temper’ adlı parçasını single olarak yayınlayan The Prodigy, şarkıda yer alan uyuşturucu yanlısı sözleriyle birçok yerden tepki aldı ama listelerde ilk beşe girmeyi de başardı.


Dördüncü stüdyo albümlerini 2004’te ‘Always Outnumbered Never Outgunned’ adı ile yayınlayan The Prodigy, yine bir numara oldu. ‘Girls/Memphis Bells’, ‘Girls’, ‘Hotride’ ve ‘Spitfire’, albümün bilinen diğer şarkıları oldu.  


2005 yılında The Prodigy’den yine bir derleme albüm geldi. ‘Their Law: The Singles 1990 – 2005’ adlı albüm iki CD olarak hazırlandı.