Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Fugees

Fugees


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Fugees Yazıcıya Gönder

Fugees; Wyclef Jean, Lauryn Hill ve Pras Michel’dan oluşan 1990’lı yılların önemli gruplarından biridir. Grup, soul ve hiphop müzikleri harmanlayarak reggae tarzı bir müzik yapıyor. Haiti kökenli grup üyelerinin ismi de aslında İngilizce ‘refugee’ yani mülteci kelimesinden geliyor.  

Fugees, ‘Blunted on Reality’ adını verdikleri ilk albümlerini 1994 senesinde yayınladı. Albümden çıkan ‘Nappy Heads’ ve ‘Vocab’ kısıtlı underground çevresince beğenildi.

2. albüm 1996 yılında yayınlandı. ‘The Score’ adı ile yayınlanan albümde sosyal ve bilinçli sözlerin bayan vokallerle harmanlanması dikkat çekti. Roberta Flack’ın, yorumu ile ‘Killing Me Softly’ ve Bob Marley’in ‘No Woman No Cry’ şarkıları, Fugees’in en önemli hitleri oldular. 1997 senesinde ‘En İyi Rap Albümü’ ve Killing Me Softly ile ‘En İyi R&B Vokal Performansı’ Grammy’lerini alan grup, bu albümle 6 platin plak kazandı.

1997 yılından aralarındaki anlaşmazlıklarıla kendi solo albümlerine yöneldiler. Wyclef Jean, 1997’de ‘The Carnival’; Lauryn Hill, 1998’de ‘The Miseducation of Lauryn Hill’; Pras Michel ise 1998’de ‘Ghetto Superstar’ albümlerini çıkardı. Wyclef Jean, aynı zamanda Destiny’s Child ve Santana gibi sanatçıların prodüksiyonlarıyla ilgilendi.

2004 yılında New York’da Dave Chapelle’nin ‘Block Party’ filminin konseriyle bir araya gelen grup üyeleri 2006’da internet üzerinden ‘Take It Easy’ single’ini yayınladı. En son 2006’da Hollywood’da bir konser veren Fugees’i, 8,000 fan izledi.