Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - John Lee Hooker

John Lee Hooker


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

John Lee Hooker Yazıcıya Gönder

John Lee Hooker, 22 Ağustos 1917 – 21 Haziran 2001 yılları arası yaşamış Amerikalı blues şarkıcısı, gitarist ve söz yazarıdır. Gitar çalmayı üvey babası Will Moore'dan öğrendi. Hooker'ın gitar çalma tarzı tamamen kendine özgü olup vokalleri ise Delta havasını çağrıştırır.

Çocukluğunda düzenli olarak kiliseye giden ve kilise korolarında şarkı söyleyen Hooker, 1948 yılında bir plak dağıtımcısı tarafından keşfedildi ve ‘Boogie Chillen’ adlı şarkısı oldukça ilgi gördü. 1949 yılında rythm and blues listelerinde bir numara oldu. Şarkı bluesdan çok o günlerde çok popüler olan boogie-woogie tarzındaydı. Bazı müzik yazarları onu blues öncesi bir tarz olarak tanımlarlar. En belirgin özelliklerinden biri de ayağını yere vurarak yarattığı tempodur.

Hooker, ‘Hobo Blues’, ‘Crawling Kingsnake Blues’, ‘I'm in the Mood’ şarkıları ile kazandığı ilk başarıyı korudu. piyasaya çıktı. Uzun süre sadece gitarı ile şarkılarını kaydeden Hooker, daha sonra farklı enstrümanlarla da kayıt yapmaya başladı. Eddie Taylor, Jimmy Reed ve Lef ty Bates gibi müzisyenlerle çalıştı. 60’lı ve 70’li yıllarda, müzikalitesi ile Rolling Stones, The Yardbirds, John Mayall gibi grup ve müzisyenlerini etkiledi. John Lee Hooker, 1989’da yani 72 yaşındayken ‘The Healer’ albümüyle yine tüm dünyada adını dıyurdu. Bu albümde; Carlos Santana, Robert Cray, Los Lobos, Bonnie Raitt gibi müzisyenlenle birlikte çalıştı ve altın plakla da başarısını kanıtladı. 1991’de yayınladığı ‘Mr. Lucky’ albümü ile ilk kez bir blues albümü İngiltere listelerinde 2. sıraya yükseldi. 1992 yılında Jimmyie Waughan, Robert Cray Band, John Hammond ve Charlie Musselwhite'ın da katıldıkları Boom Boom piyasaya çıktı. ‘Boom Boom’ yıllardır hitler arasındaki yerini korurken pek çok rock gurubu tarafından farklı şekillerde kaydedildi.

John Lee Hooker, 1995’de yayınladığı Van Morrison ve Charlie Brown'ın da katıldığı ‘Chill Out’ albümü ile ‘En İyi Geleneksel Blues Albümü’ ödülünü aldı. 1997 senesinde yayınlanan ‘Don't Look Back’, Hooker’ın son dönemlerinde ki en başarılı albümü oldu.

 

21 Haziran 2001’de 84 yaşındayken hayata veda eden John Lee Hooker, 28 Haziran'da Oakland California'da düzenlenen bir törenle hayranlarından ayrıldı.