Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8872
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Sara Alexander

Sara Alexander


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Sara Alexander Yazıcıya Gönder
Sara Alexander, Türkiye'den gelen bir annenin ve Transilvanyalı Yahudi-Çingene Romen bir babanın çocuğu olarak Kudüs'te dünyaya geldi.

Gençlik günlerinde kendini barış ve özgürlük şarkılarına adadı. Elinde gitarıyla özgürlük şarkıları söylemek üzere dünyanın dört bir yanını dolaştı.1967'de Fransa'ya giderek orada barış ve İsrail, Filistin ve Arap halkları arasında karşılklı anlayış için mücadele etmeye başladı.Bunun üzerine İsrail'de konser vermesi çeşitli nedenlerle engellenmeye başladı.Artık İsrail'de sadece ailesini görmeye gidebiliyor.

Kendisiyle aynı duyguları paylaşan Joan Baez, Leonard Cohen, Mercedes Sosa, Mahmud Derviş ve Marcel Khalife gibi müzisyenlerle de aynı sahneyi paylaşan Sara Alexander, politik görüşleri yanı sıra; en sevdiği çalgı olan akordiyona ve kendi köklerine (Yahudi, Türk, Balkan ve Çingene) her zaman sadık kaldı.

Sara Alexander sanatçılığının yanında yazdığı kitaplarla da barış çabalarına katıldı. Sanatsal ve politik bu çabalarından ötürü Fransa ve Amerika'da bir çok ödül aldı.

Sara Alexander kültürleri ve müziği her zaman paylaştığını ve öğrenmeyei sürdürüdüğünü söylüyor.Ona göre kültürler ve haklar arasında iletişimin nefes almak kadar doğal olması gerek.1990'ların başından bu yana dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürlerden gelen müzisyenlerin buluştuğu Paris'te yaşayan Sara Alexander, yaptığı müzikte cazın öğelerinden tutun da Orta Doğu'nun derinliklerine, Çingene ve Yahudi geleneklerine kadar çeşitli müzikal öğeleri bir araya getiriyor. Sonuçta da gerçek ve samimi bir İsrail-Avrupa-Akdeniz kültürleri karışımı elde ediyor.