Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Yann Tiersen

Yann Tiersen


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Yann Tiersen Yazıcıya Gönder

Yann Tiersen, 23 Haziran 1970 Brest, Fransa doğumlu. Fransız müzisyen eserlerinde genellikle piyano, akordion, keman ve gitar kullanır.  Tiersen, birçok enstrüman kullanrak deneysel ve minimalist bir tarz oluştumuştur. Bir yandan geleneksel bir yandan yenilikçi olarak görülen müziğinde folk ile pop arasında gidip gelen Yann Tiersen, zaman zaman rock sounlarını kullanarak da müziğini zenginleştirmektedir.

 

 

Yann Tiersen; Tiersen, Rennes, Nantes ve Boulogne Müzik Akdemileri'nde müzik eğitimi aldıktan sonra ilk albümünü ‘La Valse des Monstres' adı ile 1995 senesinde yayınladı. Bu albümde kısa filmler için hazırlanan kayıtlarda yer aldı. İkinci albümünü 1996 senesinde  ‘Rue des Cascades' adı ile çıkardı. 1998'de yayınladığı ‘Le Phare' albümü ile tanınmaya başlayan Tiersen, 1999 senesinde ‘Tout est Calme' ve 2001'de ‘L'absente' albümleri sonrası dünyaya da adını duyurdu. 2001'de Jean-Pierre Jeunet filmi için ‘Le Fabuleux Destin d'Amelie Poulain' soundtrack çalışmasını hazırlayan Yann Tiersen; akordion, klavsen, bonjo ve vibrafon gibi müzik enstrümanlarını kullanarak tüm dünyayı ağlatmayı ve kendi adını duyurmayı da başardı.  ‘Amelie', 2002 yılında Yann Tiersen'e En İyi Film Müziği dalında Cesar ödülünü kazandırırken Dünya Film Müzikleri Ödülleri'nde de Yılın En İyi Orijinal Film Müziği ödülünü getirdi.

 

 

2002 senesinde ‘C'était ici' adlı albümü çıkaran Yann Tiersen, 2003 senesinde Wolfgang Becker filmi ‘Good Bye Lenin!'in soundtrack'ini hazırladı. Albümde Claire Pichet bir parçada konuk müzisyen olarak yer alırken, Tiersen'in gerçekleştirdiği performanslarda sanatçıya bir orkestrayla birçok sanatçı eşlik etti.

2004 senesinde Yann Tiersen, Amerikalı müzisyen Shannon Wright ile işbirliğine girişerek ‘Yann Tiersen & Shannon Wright' adlı albümü piyasaya sürdü. Son olarak 2005 yılında ‘Les Retrouvailles' adlı albümünü yayınladı.