Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jeff Buckley

Jeff Buckley


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Jeff Buckley Yazıcıya Gönder

Jeffrey Scott Buckley, 17 Kasım 1966 Kaliforniya doğumlu Amerikalı müzisyen, besteci, söz yazarı. 1960’lı ve 70’li yılların folk ve caz müzisyeni Tim Buckley’in tek oğlu. İlk aldığı albüm Led Zeppelin'in Physical Graffiti'si olan Jeff’de babası gibi müzik yolunu seçti. 18 yaşında Los Angeles’daki ‘Musician’s Institute’da iki yıllık eğitim alan Buckley, bu sıralarda bir punk grubuna katıldı ve sonra da ‘Shinehead’ adlı reggae grubunda gitarist oldu.


1991 senesinde New York’ta ölen babası Tim Buckley’nin anısına ‘Greetings From Tim Buckley’ adlı bir konser düzenledi. Tim Buckley'in oğlu Jeff ve onun annesi için yazdığı, ‘I Never Asked To Be Your Mountain’ parçasını ünlü rock gitaristi Gary Lucas ile birlikte çalan Jeff Buckley yaptığı açıklamada babasına olan saygısını dile getirmek için bu konseri düzenlediğini belirtti.

1991 yazında Gary Lucas ile birlikte ‘Grace’ ve ‘Mojo Pin’ şarkılarını hazırlayan Jeff Buckley, Lucas’ın grubu ‘Gods And Monsters’ ile beraber New York ve çevresinde sahne almaya başladı. 1992 senesinde çıkardıkları albümün hemen ğeşinden Jeff, gruptan ayrıldı.

1992 senesinde sahne aldığı yerlerde Bob Dylan, Led Zeppelin, Van Morrison ve Leonard Cohen şarkılarındaki performansı ve bu şarkılara dayanarak seyircisi ile kurğudu iletişim ona ilk albümünün hazırlık çalışmalarını getirdi.


1993 yılında ‘Live At Sin-é’ adlı konser EP’sini yayınlayan Jeff Buckley, bu EP içerisinde ‘Mojo Pin’ ve ‘Eternal Life’ adlı bestelerini de bulundurdu. Aynı senenin sonbaharında Michael Tighe (gitar), Matt Johnson (davul) ve Mick Grondahl (bas) kadrolu grubunu oluşturan Buckley, Ağustos 1994’de ‘Grace’ adlı ilk albümünü piyasaya sürdü. Albüm başarılı olamadı ama bu Buckley’in konserlerini etkilememişti. Buckley, yoğun geçen konser maratonundan sonra eskiden olduğu gibi kafelerde çalmak istediğini ve bundan daha mutlu olduğunu dile getiriyordu.

1996’da ‘Live From The Bataclan’ adlı konser EP’sini yayınlayan Jeff Buckley, 1997 senesinde Memphis’e geçerek ‘My Sweetheart The Drunk’ adlı 2. albümü üzerinde çalışmaya başladı. Mississippi Nehri’ne bağlı ‘Wolf Nehri’ne yakın bir yerde bir stüdyo kuran Buckley, müzik ekibini çağırarak albümün kayıtlarının başlamasını istedi. Grubunu beklemeye başlayan sanatçı, 29 Mayıs tarihinde Wolf Nehri’ne yüzmeye gitti ve o gün kayıplara karıştı. Buckley, ertesi gün bir turist tarafından nehirde ölü olarak bulundu. 31 yaşında hayata veda eden Buckley’nin ölüm sebebi bazı açıklamalarda intihar olarak değerlendirilirken bazı açıklamalarda ise sebep sadece bir kazaydı.

Ölümünden bir sene sonra, üzerinde çalıştığı albümü ‘Sketches For My Sweetheart The Drunk’ piyasaya çıkarıldı. 2000 senesinde de ‘Mystery White Boy’ ve 2001 senesinde ‘Live At L’Olympia’ adlı konser albümleriyle sanatçının 1996 senesinde gerçekleştirdiği konserler hayranlara ulaştırıldı. 2002 senesine gelindiğinde ‘Songs To No One 1991 – 1992’ adındaki albümle Buckley’nin Gary Lucas ile oluşturduğu kayıtlar ortaya çıktı. Yine 2002 senesinde ‘The Grace Eps’ adlı box setle ‘Peyote Radio Theatre, Live at Nighttown, Live From Bataclan, The Grace EP, Last Goodbye’ kayıtları yayınlandı.

2003 senesinde ‘Live At Sin-é’ adlı iki CD’lik albümle Jeff Buckley’nin Sin-é kafesinde gerçekleştirdiği performansları biraraya getirildi.