Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Red Hot Chili Peppers Yazıcıya Gönder

Red Hot Chili Peppers (RHCP), 1983 yılında Los Angeles’ta kurulmuş; funk, punk ve metali karışımı müzik yapan bir gruptur.

 

Fairfax Yüksek Okulu’nda birlikte okuyan üç arkadaş, bas gitarist Michael Balzary (Flea), gitarist Hillel Slovak, davulcu Jack Irons ve vokalist Anthony Kiedis, ‘Anthym’ adlı bir grup kurdular. İlk isimleri ‘Tony Flow And the Miraculously Majestic Masters of Mayhem’ olan grup, 1983 yılında sonunda EMI plak şirketiyle sözleşme imzaladı. Resmi adları da ‘Red Hot Chili Peppers’ oldu.  

İlk albümleri ‘Red Hot Chili Peppers’, kendi adlarını taşıyordu ve 1984’te yayınlandı. Çok başarılı bir grafik çizmese de bu albüm, 1985’te ikinci albümleri ‘Freaky Styley’ ile şanslarını bir kez daha denediler. Bu albümle de beklenen ilgiyi görmediler ama gençler arasında ufak ufak bilinirlik başladı.


1987 senesine gelindiğinde Red Hor Chili Peppers üçüncü albümleri olan ‘The Uplift Mofo Party Plan’ ile Amerika’daki müzik listelerine alt sıralardan da olsa girmeyi başardı. Sonraki zamanlarda grup üyelerinde sorunlar çıkmaya başladı. Gitarist Hillel Slovak, uyuşturucu yüzünden öldü ve davulcu Jack Irons da gruptan ayrıldı. Grup her ne kadar sarsıldı gibi görünse de geriye kalan üyeler ve yeni eklenen Chad Smith ile 17 yaşındaki fanatik RHCP dinleyicisi John Frusciante grubu yeniden ayağa kaldırmayı başardı.

1989’da ‘Mother’s Milk’ adını verdiklerini albümlerini yayınladılar. Red Hot Chili Peppers, Steve Wonder’ın ‘Higher Ground’ şarkısına yaptıkları düzenleme ilgi görürken Slovak’ın anısına yazdıkları ‘Knock Me Down’ ile listelerde 50. sıraya ulaştı.  

1991 senesinde Warner Bros etiketi ile beşinci stüdyo albümleri ‘Blood Sugar Sex Magik’ albümlerini yayınlayan grup, listelere de hızlı bir giriş yaptı ve aylarca kalıcılığını korudu.  isimli çalışmayla Billboard listelerini altüst ettiler. Grup aldıkları ödüllerle de başarılarını kanıtladı. ‘Give it Away’ adlı single, RCHP’ye ‘En İyi Vokal Hard Rock Performansı’ Grammy ödülünü getirdi. ‘Under the Bridge’ şarkıları dünya çapında yayıldı. Red Hot Chili Peppers yaşanan olumsuzluklara rağmen, ayakta kalmayı başardı ve bu hırsları ile de takdir gördü. Artık, en beğenilen alternatif rock gruplarından biriydiler. Öyle ki Nirvana ve Pearl Jam bile olnları desteklediler.


1993 yılında John Frusciante uyuşturucu problemleri yüzünden topluluktan ayrıldı ve yerine gitarist Dave Navarro gruba dahil oldu. 1995 senesinde ‘One Hot Minute’ adlı albümlerini yayınladılar. Grup üyelerinden birinin değişiklik göstermesi yine onları zedeleyemedi ve bu albümle 5 milyon satmayı başardılar.  


1998’de Dave Navarro gruptan ayrıldı ve eski gitarist John Frusciante yeniden bir Red Hot Chili Peppers üyesi oldu. Peşindeki sene yayınladıkları albümleri ‘Californication’ ise yakaladıkları en büyük ticari başarılardan biri oldu. Albümde ki ‘Scar Tissue’ şarkısı 2000 senesinde ‘Yılın En İyi Şarkısı’ Grammy ödülünü kazandı. Popülerliklerini ‘Californication’ turnesi ile arttıran grup, 2001’de de ilk konser DVD’leri olan ‘Off The Map’ ile hayranlarını sevindirdi.

2001 senesinde çıkardıkları albümle de istikrarlı çıkışlarını kanıtladılar. ‘By The Way’ albümü ile Amerika listelerinde 2 numara olan Red Hot Chili Peppers, ‘The Zephyr Song’, ‘Can’t Stop’ ve ‘Universally Speaking’ gibi hit şarkılarada imza attılar. Ve aynı sene ‘Greatest Hits’ adlı derleme albümlerini iki yeni şarkıyla birlikte yayınladılar. 2004 yılında Red Hot Chili Peppers, ‘Live in Hyde Park’ adlı konser albümlerini yayınladılar.

Red Hot Chili Peppers, 2006’da dokuzuncu stüdyo albümleri ‘Stadium Arcadium’u yayınladılar. Bu album 28 şarkıdan oluşuyordu ve ilk defa double albüm yapmışlardı. Bu albümle aynı zamanda Amerika listelerine ilk defa ilk sıradan giriş yaptılar. Albümün öne çıkan şarkıları ‘Dani California’ ve ‘Tell Me Baby’ oldu.