Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Eros Ramazzotti

Eros Ramazzotti


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Eros Ramazzotti Yazıcıya Gönder

Eros Ramazzotti, 28 Ekim 1963 yılında Roma’ya yakın bir kasaba olan Cinecitta’da doğmuştur. Çocukluk yıllarında film setleri ile tanıştı; reklam filmi, okul müsameresi gibi etkinliklerle sahnelere alıştı. Ortaokuldan sonra konservatuvar sınavlarına girdi fakat kazanamadı.

 

1981’de kendi yazdığı bir şarkı ile ‘Yeni Sesler’ yarışmasına katıldı, birincilik ödülünü alamasa bir yapımcı firmanın dikkatini çekti. 1982 senesinde ilk debutu olan ‘Ad Uno Amico’ adlı parçayı hazırladı. 1984’te San Remo müzik festivalinde yanında yetiştiği Brioschi ile beraber yazdığı ‘Terra Promessa’ ile 1.lik ödülü aldı. İlk albümü ile birlikte Avrupa’da konserler verdi. 1986 senesinde 2. albümü ‘Nuovi Eroi’de ki ‘Adresso Tu’ adlı şarkı ile tekrar katıldığı San Remo’da yine 1.lik elde eder. 1987’de ‘In Certi Momenti’ adını verdiği 3. albümünü piyasaya çıkaran Eros Ramazotti, Patsy Kensit ile beraber söylediği ‘La Luce Buona Delle Stelle’ şarkısı ile birçok Avrupa ülkesinin listelerinde 1 numaraya yükseldi. Peşinden gelen dokuz aylık Avrupa turnnesi onu, tüm dünyaya tanıtır.

 

1988 yılında ‘Musica E’ adlı mini bir albüm yayınladı. 1990’da ‘Il Ogli Senso’ adını verdiği 5. albümü 15 ülkede aynı anda piyasaya çıktı. Amerika’da da konser veren Ramazotti, uzun bir dünya turnesi yapar.

 

Eros Ramazotti’nin 1993 senesinde çıkardığı ‘Tutte Storie’ albümü sadece Avrupa’da 6 satarken daha önce hiçbir beyaz şarkıcıya klip çekmeyen ünlü yönetmen Spike Lee ‘Cose Della Vita’ şarkısına klip çekti. 1996 yılında yapımcılığını tamamen kendisinin üstlendiği ‘Dove C’é Musica’ albümünü çıkarır. Aynı yıl bir kız çocuğu babası oldu. 1997 yılında en iyi şarkılarının yer aldığı derleme bir albüm çıkarttı. Bu albümde ‘Cose Della Vita’ adlı şarkıyı ‘Can’t Stop Thinking of You’ adıyla Tina Turner ile beraber tekrar yorumlarlar ve böylece beraber bir kere daha Amerikada çok satanlar listesine girmeyi başardılar. 2000 yılında ‘Come Fa Bene L’amore’ albümü, 2003’te 9. albümü ‘9’ ile hayranlarının karşısına çıktı. Eros Ramazotti, 24 yıllık müzik hayatı boyunca yaptığı 9 albüm yaklaşık 35 milyon satış yapmıştır.