Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Chris De Burgh

Chris De Burgh


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Chris De Burgh Yazıcıya Gönder
Chris De Burgh


Bir yere oturduğumuzda ya da evimizde radyomuzun başındayken aklımızı sık kurcalayan durumlardan biridir: "Ben bu şarkıyı biliyorum." Bu fenomeni her yaşadığımızda ya şarkının sözlerini mırıldanırız ya da söyleyenini hatırlarız. Ama şarkının ismi çoğu zaman aklımıza gelmez ve "Çok güzel şarkıdır bu." deyip geçeriz. Bundan tam 19 yıl önce adanın zirvesinde taht kuran The Lady In Red de bu şarkılardan biridir her zaman. Yabancı, hatta yerli müzikle ilgilenen hemen hemen her kulağın aşina olduğu; sahibi "Chris de Burgh" isminin bile önüne geçen bu şarkının hikayesine gelin birlikte göz gezdirelim.

Aslen İngiliz olan Chris de Burgh 1948'de ailesinin görevi nedeniyle Arjantin'de doğdu. Bu ülkede geçirdiği çocukluğu sanatçıya ikinci anadil olarak İspanyolca'yı kazandırdı. Anavatanına döndüğünde ailesinin sonradan otele dönüştürdüğü 12.yy şatosunda gitar çalmaya başladı. Bu atmosferden etkilenerek Beyond The Castle Walls isimli ilk albümünü düzenledi. Daha sonra Spanish Train ve Crusader isimli albümleriyle ismini adaya duyurdu.

De Burgh, "The Way You Look Tonight isimli bir parça üzerinde çalışıyordum. Ama bu isimle başka bir şarkı varmış." diye anlatmaya başlar şarkının hikayesini. Ancak sanatçıyı bu satırları yazmaya yönlendiren bir başka olay şarkının anlattığı öyküye doğrudan ilham kaynağı olacaktır.
Chris De Burgh&Kırmızılı Kadının Hikayesi

Chris ve eşi Diane bir davet için lüks bir gece kulübünde buluşacaklardır. Geceye daha sonra katılacak olan sanatçının eşi o gece göz kamaştıran kırmızı bir kıyafetle davetteki yerini almıştır. Zaten çok kalabalık olan gece kulübünde daha da kalabalık olan tek bir yer vardır. Etrafını saran erkeklerin arasından Daine'i seçebilmek mümkün değildir. O sırada Chris de Burgh kulüpten içeri adımını atar. Kalabalık dikkatinden kaçmaz. Karısı olduğunu daha sonra anlayacağı kırmızılar içindeki kadın onun da ilgisini çekmiştir. Ancak kalabalığın yanına vardığında şaşırtıcı bir sürpriz karşılar onu. Kırmızılar içinde erkeklerin başını döndüren kadın eşi Daine'den başkası değildir.

Chris o anda fark eder ki; bizlere lütfedildiği halde normalde farkında olmadığımız kimi şeyler, aslında tanrının bize bahşettiği güzelliklerin ta kendisidir. Bu durum sanatçıyı çok etkilker ve şöyle der "O bir anda kırmızılı kadın olmuştu - bulmacanın son parçası."

Artık şarkının ismi de hazırdır. Şarkıyı doğrudan Daine için/hakkında yazmış olmasa da bu olay sanatçıya büyük esin kaynağı oluşturur.