Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - James Blunt

James Blunt


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

James Blunt Yazıcıya Gönder

Gerçek adı James Hiller Blount olan James Blunt, 22 Şubat 1974 Wiltshire, İngiltere doğumlu. Müzisyen ve besteci kimliği ile 2005 yılında ‘You’re Beautiful’ ile tanıdığımız Blunt, asker bir babanın oğlu. 

 

Asker ailesi terbiyesiyle yetişmiş olan James: Hampshire’da bir askeri hastanede doğdu, yedi yaşında yatılı okula başladı, 16 yaşında pilot brövesini aldı, Bristol Üniversitesi’nde kısa süre okudu ve sonrasında da babasının ısrarı ile orduya katıldı. Üsteğmen oldu ve Kosova-Piriştine’ye giren ilk İngiliz subayı ünvanını kazandı.  Müziksiz bir evde büyüyen James Blunt’ın evinde tek CD çalar arabadayken sadece 3 CD’leri varmış. Okul için uzaklara gittiğinde piyano öğrendi, okul müzikalinde sahne aldı. O andan itibaren elinden geldiğince dinledi ve öğrendi. 14 yaşındayken bir arkadaşının gitarını alan James, Nirvana’nın Nevemind’ına kendi kendine eşlik etti ve kısa süre sonra ilk parçasını yazdı. Şeklen müzikten uzak gibi görünsede, James Blunt müzik kariyeri yapmayı hedeflemişti.

 

2002 yılında ordudan ayrıldı ve tam zamanlı bir müzisyen oldu. Hazırladığı demolarla sesini ve şarkılarını çok kısa bir zamanda yapımcılara tanıtan James Blunt, Eylül 2003’de albümünü kaydetmek için Kaliforniya’ya gitti. İlk single çalışması ‘You're Beautiful’, 2005'de yayınlanmasıyla birlikte listelerde bir numara oldu. ‘Back to Bedlam’ adı ile yayınlanan albüm dünya çapında 11 milyonluk bir satış rakamına ulaştı. James Blunt, gitar dışında org ve piyano da çalabiliyor.  Sanatçı 2006 yılında da ‘Chasing Time: The Bedlam Sessions’ DVD-CD formatlı bir çalışma ile kariyerine devam etti. İkinci albüm çalışmasını da 2007 Eylül’ünde ‘All the Lost Souls’ adı altında çıkardı.

 

Ödülleri

2005

2005 – MTV Europe Music Awards - En iyi Yeni Sanatçı

2005 – Q Awards - En iyi Yeni Sanatçı

2005 – Digital Music Awards - En iyi Pop Sanatçısı

 

2006

2006 – NRJ Music Awards (Fransa) - En iyi Uluslararası yeni Sanatçı

2006 – Brit Awards - En İyi Pop Sanatçısı ve En İyi Erkek Sanatçı

2006 – ECHO Awards (Almanya) - En iyi Uluslararası Yeni Sanatçı

2006 – NME Awards - En Kötü Albüm

2006 – MTV Australia Video Music Awards - Yılın şarkısı, "You're Beautiful"

2006 – Ivor Novello Awards - En Çok Çalınan Çalışma ve Yılın Uluslararası Hiti

2006 – MTV Video Music Awards - En İyi Erkek Sanatçı Klibi ve En İyi Cinematography

2006 – World Music Awards - Dünyanın En İyi Sanatçısı ve Dünyanın En Çok Satan İngiliz Sanatçısı