Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9144
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Craig David

Craig David


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Craig David Yazıcıya Gönder

Craig David, 1981 Hampshire, İngiltere doğumlu. R&B şarkıcısı. Afrika kökenli olan Craig’in babası aynı zamanda bir basçıydı. Craig David’de babasının grubunu izleyerek büyümüş. Yerel bir radyo istasyonunda kendi remix’lerini çalan Craig David, bir süre sonra klüplerde çalmaya başladı ve bu sırada Artful Dodger grubunun beyni Mark Hill’le tanıştı. Mark Hill’in şarkılarına vokal ve düzenleme yaptı. İkili Capital Radyo’da birlikte bir program sunmaya başladı.

2000 yılında ilk hit şarkısı ‘Fill Me In’i yazdı ve henüz 19 yaşındayken hem İngiltere, hem Amerika listelerinde bir numaraya ulaştı. İlk albümü ‘Born To Do It’, 2001 yılında çktı. ‘Re-rewind’, ‘7 Days’ ve ‘Walking Away’ şarkıları müzikseverle tarafından oldukça beğenildi ve albüm dünya çapında 3.5 milyon sattı.

2002 yılında 2. albümü ‘Slicker Than Your Average’ ile hayranlarının karşısına çıktı. Albümde ki ‘What’s Your Flava?’ adlı single, o yılın en sevilen şarkılarından biri oldu. Albümde yer alan ‘Rise & Fall’ şarkısı, Sting’in ‘Shape Of My Heart’ parçasından bir sample içeriyordu ve şarkıda David’e Sting eşlik etti.  

Craig David, 2005’te ‘The Story Goes...’ adlı son albümü yayınlandı. Albümden çıkan ikinci single ‘Don’t Love You No More (I’m Sorry)’, İngiltere listelerinde 15 hafta kaldı. Craig David, 25 yaşında olmasına rağmen 20 milyonu aşan satış rakamıyla, Avrupa’da en büyük ticari başarıyı kazanmış olan R&B şarkıcısı haline geldi.