Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Frank Sinatra

Frank Sinatra


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Frank Sinatra Yazıcıya Gönder

Asıl adı Francis Albert Sinatra olan Frank Sinatra,  12 Aralık 1915 – 14 Mayıs 1998 yılları arasında yaşamış Amerikalı popüler vir şarkıcı ve oyuncudur.  

 

Frank Sinatra, Sicilyalı ustabaşı ve amatör boksör Martin Sinatra ile Natalie Garavante'nin tek çocuğuidi. Genç Francis Albert 1931'de izlediği Bill Crosby'den etkilenip annesinin de onayıyla liseden ayrıldı ve müzik kariyerine adım attı. Ciddi anlamda şarkı söylemeye yaklaşık olarak 1936 yılında başladı. 1937'de kendi kurduğu Hoboken Four adlı toplulukla amatör bir yarışmada birinci oldu. 1939'da bir cafede çalıştığı sırada Harry James'in ilgisini çekerek onun topluluğuna katıldı. Aynı sene Ayındabu topluluğun eşliğinde söylediği ‘From the Bottom of My Heart' şarkısıyla ilk plağını yaptı.

 

1940-1942 arasında Tommy Dorsey Orkestrası'yla çalıştı. 1942'de ‘Your Hit Parade' adlı radyo programında solo şarkıcı olarak söylediği şarkılarla ülke çapında ünlendi. Pürüzsüz ve esnek bariton sesiyle dikkat çekti. Sinatra sinemadaki ilk önemli rolünü ‘Higher and Higher' filminde oynadı. 1940'lar boyunca çeşitli müzikal filmlerde rol aldı.

 

Sesinin tınısını yitirmesi ve özel yaşamındaki sorunlarla birlikte 40'ların sonunda düşüşe geçen Sinatra, 50'lerin ortasında ise pop tarihinin en sükseli dönüşlerinden birini gerçekleştirdi. Artık sahnede çatal sesli, erkeksi ve popüler şarkıları caz tonuyla yorumlayan yeni bir Sinatra vardı. 1953'te ‘From Here Eternity' filminde şarkı söylemeden canlandırdığı Angelo Maggio rolüyle ‘En İyi Yardımcı Oyuncu' Oscar'ını kazandı. Bu başarısının ardından çeşitli rolleri canlandıran bir oyuncu olarak sinemadaki konumunu pekiştirdi.

 

Frank Sinatra, 1959 senesinde Billy May'ın bestelediği ‘Come and Dance with Me' ile hem Grammy Ödülü'nü aldı hem de 140 hafta en çok satanlar listesinde kalmayı başardı. ‘Kumar ve kadın' partilerinin evsahibi Sinatra, 1960'larda Amerikan jet-sosyetesinin değişmez ismi oldu. 1960'da Humphrey Bogart tarzı yaşamayı seven bir grup mirasyedinin canlandırıldığı ‘Ocean's Eleven' filminde Dean Martin, Peter Lawford, Sammy Davis Jr. ve Joey Bishop ile kamera karşısına geçti. 60'larda o artık Amerikan şov ve müzik dünyasının başarı sembolüydü.

 

İlerlemiş yaşına rağmen 1990'lı yıllarda hala konser vermekteydi. 1998 yılında ise ABD'nin Los Angeles şehrinde vefat etti. Sinatra, öldüğünde milyonlarca dolar değerinde bir medya imparatorluğu arkasında bıraktı. Bunların arasında emlak şirketleri, özel havayolları, Artanis plak şirketi, bir füze üretim şirketi var.