Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9144
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Eric Clapton

Eric Clapton


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Eric Clapton Yazıcıya Gönder

Eric Clapton, 30 Mart 1945, İngiltere doğumlu blues gitaristi, şarkıcı ve bestecidir. Eric Clapton, akustik gitar ile tanıştığında henüz 13 yaşında idi. Londra’da sokak çalgıcılığı yaptıktan sonra 17 yaşında ‘The Roosters’ adlı ilk grurbuna katıldı. Ardından aynı sene blues grubu ‘The Yardbirds’e katılan sanatçı, değişik gitar tekniğiyle ön plana çıkmayı başardı. Grup, 1963 senesinde ‘Five Live Yards’ adındaki ilk albümü çıkardı. 1965’te bu grupla ‘For Your Love’ adlı bir albüm daha çıkaran Clapton, albümle aynı ismi taşıyan çıkış şarkısında da gitarını ustaca konuşturdu ve bu şarkı İngiltere listelerinde 6 numara oldu. Aynı sene bu grubu bırakan Eric Clapton, ‘John Mayall&The Bluesbreakers’ grubuna katıldı. 1966’da ‘Bluesbreakers with Eric Clapton’ albümü ile oldukça beğeni topladı.

 

Bu grupla da çalışması uzun soluklu olmayan Clapton, 1966’da Jack Bruce ve Ginger Baker ile efsanevi ‘Cream’ grubunu oluşturdu. Windsor Caz ve Blues Festivali’ne katılan üçlü, sahnedeki performanslarıyla herkesi kendilerine hayran bıraktı. 1966 yılında Cream ile beraber ‘Fresh Cream’, 1967’de ‘Disraeli Gears’ albümünü yayınlayan üç arkadaş, bu albümden çıkan ‘Sunshine Of Your Love’ ile listelerde 5 numara oldu. 1969 yılında çıkan 3. albüm ‘Wheels Of Fire’ ile İngiltere listelerinde 3, Amerikada’da 1. sıraya yerleşen Crime, ‘White Room’ şarkısı ile dikkatleri çekti. Yine aynı sene müzik kariyerlerine ara vermeden devam eden grup, 4. albüm çalışmaları ‘Goodbye’ı piyasaya çıkarttı. Amerika listelerinde 1 numara, İngiltere’de ise 2 numara oldu. Ardından, Jack Bruce ile Ginger Baker arasında çıkan sorunlar grubun dağılmasına sebep oldu.

Eric Clapton, 1969’da ‘Blind Faith’ adlı bir grup oluşturdu. Grubun ilk albümü de ‘Blind Faith’ adı ile yayınlandı.  Maalesef ki bu grubunda ömrü uzun sürmedi ve bir yıl sonra dağıldı. Clapton, Amerikalı grup ‘Delaney and Bonnie and Friends’ ile turnelere katılmaya başladı. 1970 yılına kadar bu grupla çalışan sanatçı, Delaney Barnett ile yakınlaşarak söz yazma yeteneğini geliştirdi.

Eric Clapton, 1970 yılında ilk solo albümü ‘Eric Clapton’ı yayınlarken Derek & The Dominos grubuyla ‘Layla and Other Assorted Love Songs’ albümünde de yer aldı. Albümde bulunan ‘Layla’ şarkısını The Beatles’dan arkadaşı George Harrison’un eşi Patti Boyd-Harrison’a ithaf eden Clapton, aynı zamanda The Allman Brothers Band’den Duane Allman ile bu albüm sayesinde tanıştı.

Derek & The Dominos’un Amerika turnesi sırasında Duane Allman’ın motorsiklet kazasında ölmesi, Eric Clapton’ı başarılı ilerleyen kariyerinde derin bir sarsıntı yarattı ve Clapton, 1997’de uyuşturucu bağımlılığı yüzünden tedavi görmeye başladı. Uyuşturucudan kurtulan ancak ağır bir şekilde alkol tüketmeye başlayan Eric Clapton, 1974 yılında oluşturduğu grupla 2. solo albümü ‘461 Ocean Boulevard’ı yayınladı. Albümdeki Bob Marley şarkısı ‘I Shot The Sheriff’ beğeni toplarken, grup 1975’te ‘E.C. Was Here’ adlı konser albümünü ve yine 1975’te ‘There’s One In Every Crowd’ albümünü yayınladı.

Eric Clapton, 1976 senesinde ‘No Reason To Cry’ adlı solo albümünü yayınladı. ‘Slowhand’ adlı albümünü 1977’de piyasaya süren Clapton, albümdeki ‘Wonderful Tonight’ şarkısını Patti Boyd-Harrison’dan esinlenerek yazdı ve 1979’da da Patti Boyd-Harrison ile evlendi. 1980 de siyahi müzisyenlerden bir grup oluşturdu ve ‘Rock Against Facisim’ akımına destek verdi.

 

Eric Clapton, 1984’te ‘Pink Floyd’ üyesi Roger Waters’ın solo albümü ‘The Pros and Cons of Hitch Hiking’de yer alırken 1985 yılında ‘Behind The Sun’ albümünü piyasaya sürdü. Aynı sene Patti Boyd-Harrison ile evli olmasına rağmen Yvonne Khan Kelly’den bir kızı olan Clapton, kızı Ruth’un varlığını birkaç sene gizli tutmayı tercih etti. 1986 yılında ise İtalyan model Lory Del Santo’dan bir oğlu oldu.  

1986 yılında oğlu Connor’a ithafen ‘August’ albümünü çıkartan Eric Clapton’a, bu albümdeki ‘Tearing Us Apart’ şarkısında Tina Turner eşlik etti. Bu albümle Clapton, İngiltere’de ki en en yüksek satış rakamına ulaştı. Albümden çıkma ‘It’s In The Way That You Use It’ şarkısı 1986 filmi ‘The Color Of Money’nin soundtrack’inde yer aldı. 1987’de ‘The Cream Of Clapton’, 1988’de ‘Crossroads’ derleme albümünü yayınladı.

Clapton, 1989’da ‘Journeyman’ adlı albümünü yayınladı ve eşi Patti Boyd-Harrison’dan boşandı. 1991 yılında oğlu Connor’ın apartmanın balkonundan aşağı düşerek hayatını kaybetmesiyle derinden sarsılan sanatçı, 1992 senesinde MTV’de gerçekleştirdiği ‘Unplugged’ konserini albüm olarak yayındadı ve bu albümde bulunana ‘Tears In Heaven’ şarkısını oğlu Connor’a ithafen yazdı. Bu albüm ile Grammy’lerden ‘Yılın En İyi Albümü’ ve ‘En İyi Erkek Vokalist’ ödüllerini aldı. Ardından Sting ile beraber ‘It’s Probably Me’ parçasını hazırladı.

Eski blues şarkılarını yeniden yorumladığı albümü ‘From Te Cradle’ı 1994’de yayınlayan Clapton, bu albümle yine listelerde üst sıradaydı ve 3 kez platin plak kazandı. 1996’da ‘Crossroads 2: Live in the Seventies’ adlı derleme albümünü çıkarttı. Sanatçı, ‘Change The World’ single çalışması ile 1997 Grammy’lerinden ‘Yılın En iyi Parçası’ ödülünü kazandı.

1998’de Climie Fisher ile beraber çalıştığı ‘Pilgrim’ albümünü yayınlayan Eric Clapton, 1999’da ‘The Blues’ ve ‘Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton’ derleme albümlerini çıkardı. Melia McEnery ile de yine bu sene evlendi.

 

2000’de ‘Riding With The King’, 2001’de ‘Reptile’ albümleri ve 2002’de ‘One More Car, One More Rider’ adlı konser albümünü yayınladı. Ünlü blues müzisyeni Robert Johnson’a ithafen 2004 senesinde ‘Me and Mr. Johnson’ albümünü yayınladı.

Eric Clapton, 2005 senesinde eski grubu Cream ile beraber Royal Albert Hall’da sahne aldığı konseri ‘Cream – Royal Albert Hall London May 2-3-5-6 2005’ albümü ile hayranlarına ulaştırırken aynı senin yaz aylarında ‘Back Home’ albümünü ve 2006’da J.J. Cale ile beraber çalıştığı ‘The Road To Escondido’ albümünü piyasaya çıkardı.