Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Dean Martin

Dean Martin


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Dean Martin Yazıcıya Gönder

Asıl adı Dino Paul Crocetti 'dir. 17 Haziran 1917 doğumlu, göçmen bir ailenin çocuğu.

 

 

10. sınıfta iken evinde yasa dışı alkol bulundurma suçundan yargılandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Daha sonra bir kumarhanede krupiye olarak çalışmaya başladı, birçok kart oyunu ve hileleri öğrendi. Bununla beraber bir çelik fabrikasında da çalıştı. Boks öğrendi ve maç başına para kazanmaya başladı.

 

16 yaşında, komşusunun kulübünde şarkı söylemeye başladı. Aslında hiç şarkıcı olmak istemedi ama paraya ihtiyacı vardı. Arkadaşları da onun şarkıcı olmasını istiyorlardı. O da söylemeye devam etti. Dino 21 yaşındayken Sammy Watkins tarafından keşfedildi. İlk önce adı Dino Martini olarak daha sonra Dean Martin olarak değiştirdi.  

 

Jerry Lewis ile karşılaşan Dean Martin, 10 yıl boyunca başarılı bir komedi şovu yaptılar. 1949'da kendi radyo programlarını yaptılar: ‘The Martin and Lewis Show'.

 

‘The Martin and Lewis Show' ve ‘The Colgate Comedy Hour' 1950'de birleşerek 10 yılda 26 film yaptılar. En son 1956'da komedi şovlarını yapan grup dağıldı. Dean Martin, solo çalışmlarına önem verirken, 1958'de oynadığı ‘Young Lions' filmi ile sinema dünyasında kendisinin olduğunu da kanıtladı. 35 filmi bulunan Dean Martin'nin birçok da hit şarkısı var. ‘I'll Always Love You', ‘If', ‘When You Are Smiling', ‘Oh Marie', ‘I'd Cry Like A Baby', ‘Sway', ‘That's Amore'...   

 

25 Aralık 1995'de hayatını kaybetti. Mezarı, Westwood Memrial Park'tadır.