Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Koko Taylor

Koko Taylor


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Koko Taylor Yazıcıya Gönder
28 Eylül 1935 tarihinde Memphis'te Cora Walton adıyla dünyaya geldi Koko. Ünlü sanatçı, bir kez Grammy ve 21 kez blues dünyasının en önemli ödülü olan W. C. Handy Ödülü'nü kazandı. Taylor'ın adı İkinci Dünya Savaşı sonrasında Chicago blues ile özdeşleşti.

Koko, hayatının ilk yıllarını benzeri bütün siyahlar gibi büyük yoksulluklar içinde geçirdi. Okul diye bildiği ilk yer, bir kiliseydi. Muhteşem sesi ilk kez kilise korosunda duyuldu. Taylor, annesini dört, babasını on bir yaşında kaybetti. Öğrenim hayatına zorunlu olarak ara verdi ve çocuk yaşta çalışmaya başladı.

1953 yılında Robert "Pops" Taylor'la evlendi. Koko'nun ilk önemli işi kuzeydeki banliyölerdeki zenginlerin evlerine temizliğe gitmek oldu. Günlüğü beş dolardan çalışıyordu. Kocası da mezbahada işe girdi. Ama çiftin müzikle ilgisi açıktı. Boş zamanlarda Pops gitar çalıyor, Koko da şarkı söylüyordu. Akşamları siyahların biraraya geldiği barlara gidiyor, orada sahne alan sanatçılara eşlik ediyorlardı. Koko'nun sahnede söylediği ilk şarkı Tina Turner'ın I Idolize You'su oldu.

1963'te Koko'nun karşısına Chess Plakçılık'tan Willie Dixon çıktı. 1965'te Koko, "Wang Dang Doodle" adlı parçayı kaydetti. Single kısa sürede üşle çapında bir hit oldu. Bütün siyah radyo istasyonlarında 1960'lar boyunca çalındı. Taylor da Jimmy Reed ile o konserler vermeye başladı. 1967'de Folk Blues Festival kapsamında bir Avrupa turnesine çıktı. Avrupalı blues dinleyicileri de bu heyecan dolu, duygulu kadına hayran oldular. O tarihten sonra, Koko, sık sık Avrupalı dinlieyicilerini ziyaret etti ve turne programlarından Avrupa kentlerini eksik etmedi.

Willie Dixon, Koko'nun sadece bir yorumcu olarak kalmasını istemiyordu. Onu kendi şarkılarını yazmak üzere cesaretlendirdi. Koko ilk şarkısı "What Kind of Man Is This?"i eşi, destekçisi, yapımcısı olan Pops'a armağan etti.

1972 yılında kendi grubu Blues Machine'i kuran Taylor geleneksel Mississippi şarkılarını söyleyen tek kadın yorumcu olarak öne çıktı. Bu dönemde çalışmalarıyla onlarca ödül aldı.
1990 yılında Koko, David Lynch'in Vahşi Duygular filminde küçük bir rol üstlendi. Daha sonra Blues Brother 2000 filminde de küçük bir rolde oynadı. Şu an hala müzikle içiçe yaşıyor ve fırsat buldukça dinleyicilerinin karşısına çıkıyor.