Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Korn

Korn


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Korn Yazıcıya Gönder

Korn, Amerikalı nu-metal grubudur. Davulcu David Silveria, gitarist James Shaffer (Munky) ve basçı Reginald Arvizu (Fieldy), L.A.P.D. grubuyla 1992 senesinde çıkardıkları ‘Who’s Laughing Now’ adlı single çalışasının ardından yanlarına gitarist Brian Welch (Head)’i de alarak yeni bir proje oluşturma kararı aldılar. Vokalist Jonathan Davis’i aralarına alan bu dört arkadaş, yeni gruplarının adını da ‘Korn’ koydular.

 

Korn, ilk albümünü 1994 senesinde ‘Korn’ adı ile çıkardı. Albümde ki nu-metal tarzı oldukça beğeni toplarken günümüz nu-metal gruplarının ve müziğinin de öncüsü oldular. Vokalist Jonathan Davis’in hırçın vokali ve hip-hop/metal karışımı müziğiyle bir ilke imza atan grup, bu albümle Amerika’da 2 milyon satmayı başardı.

 

1996’da ‘Life Is Peachy’ adlı 2. albümleri ile Amerika listelerinde zirveye çıkan grup, bu albümden çıkan ‘No Place To Hide’ adlı şarkıları ile de Grammy’de ‘En İyi Metal Performansı’ dalında aday oldular.  Bu albümde funk gibi müzik türlerini de kullanan grup, 1997’de kendi müzik firmaların krup başka grupların albülerine yardımcı oldular.

 

3. stüdyo albümlerini ‘Follow The Leader’ adı ile 1998’de yayınlayan Korn, Amerika’da zirveye yerleşip tüm dünyada 10 milyon civarında da bir satış grafiği yakaladı. Bu albüm Korn’un en çok satan albümü oldu.  Albümde ki ‘Freak On A Leash’ adlı şarkıya çekilen animasyon video kliple 2000 yılında Grammy’lerinden ‘En İyi Kısa Video Klip’ ödülünü kazanan Korn, bu video kliple MTV Müzik Ödülleri’nden de ‘En İyi Rock Videosu’ ve ‘En iyi Kurgu’ ödüllerini almaya hak kazandı. 5 kez platin plak kazandıran bu albümüb peşinden 1998’de ‘Family Values Tour’ turnesine katıldılar ve bu turnenin kayıtlarını aynı sene ‘Family Values Tour 1998’ adlı DVD ile yayınladılar.

 

1999 yılında 4. albümleri ‘Issues’ ile 3 defa platin plak kazanan Korn, 2002’de ‘Untouchables’ albümünü yayınladı.  Albümden çıkan ilk single ‘Here To Stay’, Grammy’lerden ‘En iyi Metal Perfrormansı’ ödülünü kazandırırken ‘Toughtless’ ve ‘Alone I Break’ şarkıları öne çıkan diğer şarkılar oldular.  

 

2003 yılında çıkardıkları 6. albümleri ‘Take A Look In The Mirror’ ile eski albümleri kadar başarı sağlayamayan Korn, 2004’te ‘Greatest Hits, Volume 1’ adlı derleme albümlerini çıkardı.

 

2005’te Brian ‘Head’ Welch’in gruptan ayrılmasının ardında yeni bir plak şirketi ile anlaşan Korn, ‘See You On The Other Side’ adlı 7. albümünü yayınladı ve Amerika listelerinde 3 numaraya yükseldi. Korn, 2006 başında ‘See You On The Other Side’ adlı dünya turnesine çıktı. Korn, 2006 ilkbaharında önce ‘Live And Rare’ adlı b-side albümünü piyasaya sürdü ardından da ‘Live On The Other Side’ adlı DVD’yi, ve ‘Chopped, Screwed, Live And Unglued’ adlı remix albümü.  

 

2006’da Jonathan Davis’in ciddi bir hastalığın eşiğinden dönmesiyle önemli bir dönemeçten dönen Korn, 2006 Aralık ayında MTV stüdyolarında gerçekleştirilen ‘Unplugged’ konserinde sahne aldı ve bu performansını 2007 Mart ayında ‘MTV Unplugged: Korn’ adı altındaki bir albümle hayranlarına sundu.

 

Grubun uzun süreli davulcusu David Silveria, ailesine daha fazla vakit ayırabilmek için gruptan bir süreliğine ayrılınca  progressive müzik davulcusu ‘Terry Bozzio’ eklendi. Ardından klavyeci ‘Zac Baird’ eklendi.  

 

Nisan 2007’de Terry Bozzio ile yollarını ayıran Korn, albümün devamını Bad Religion davulcusu Brooks Wackerman ile tamamladı. Temmuz ayında ‘Untitled’ adını verdikleri aibümden ‘Evolution’ şarkısı ile çıkış yaptılar.