Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Enya

Enya


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Enya Yazıcıya Gönder

Asıl adı Eithne Ní Bhraonáin olan Enya, 17 Mayıs 1961 doğumlu, İrlanda'nın en ünlü müzisyenlerinden biridir. 2001 ve 2002 yıllarında Dünya çapında albümleri en çok satan bayan vokal olmuştur. Özellikle Kelt müziği üzerine eserler veren Enya, bu müzik türünün bu gün Dünya'da bu ölçüde tanınıp dinlenmesinde en önemli katkısı olan sanatçılardan biridir. Loreena McKennitt'in de aralarında bulunduğu birçok ünlü vokaliste esin kaynağı olmuştur.

 

1980 yılında abla ve ağabeylerinin zaten üyesi olduğu İrlanda grubu ‘Clannad’a dahil oldu ve iki yıl sonra gruptan ayrıldı. Sinema ve televizyon için kayıtlar yapmaya başlayan Enya, BBC için yapılmış başarılı bir TV müzikleri albümü çıkardı.

 

1988'de Enya ‘Watermark’ albümünü doldurdu. Albümde farklı, akıcı müziği ve defalarca üst üste bindirerek kaydettiği, kendinden geçercesine ortaya koyduğu vokaller vardı. Bu albümle dünya çapında dört milyounun üstünde bir satış grafi yakaladı. Sonrasında daha kendi çevresinde ama hep kaliteli bir yolda ilerleyen Enya, ‘Shepherd Moons’ isimli albümü ile 1991'de sevenlerinin karşısına yeniden daha güçlü çıktı. Bu albüm on milyonu aşkın satış rakamı ile tüm dünyada pek çok listede üst sıralarda yıllarca kaldı.

 

Enya ilerleyen yıllarda yeniden sessizliğe büründü ve dört yıl sonra 1995’te ‘Memory of Trees’ adını verdiği albümünü yayınladı. Listelere 9 numaradan giren bu çalışmanın ilk yılında 2 milyona yakın kopyası satıldı. 1997 yılında en güzel çalışmalarının yanı sıra iki de yeni şarkının yer ladığı ‘Paint the Sky with Stars: The Best of Enya’ adlı toplama bir albüm hazırlandı.  Beş yıl sonra da beşinci albümü; ‘Day Without Rain’. Albüm çalışmlaarı hayli zaman alan Enya’nın altıncı stüdyo albümü ‘Amarantine’  de 5 yıl sonra raflarda yerini alabildi. 2006’daki tatil kaydı ‘Christmas Secrets’ sürpriz oldu.