Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Chris Rea

Chris Rea


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Chris Rea Yazıcıya Gönder
Chris Rea 4 Mart 1951'de İngiltere'de doğdu. Şarkıcılığının yanı sıra iyi bir gitarist ve şarkı yazarı olan Rea, bütün Avrupa'da geniş bir dinleyici kitlesine sahip. Rea'nın yer aldığı grup olan Magdalene ile 1975 yılında "Beautiful Loosers" adıyla ulusal bir yetenek yarışmasına katıldan grup pek başarı sağlayamadı.

Rea müziğe solo devam etmeye karar verdi. İlk albümü için Magnet plak şirketi ile anlaştı. Bu albümde yer alan "Fool (If You Think It's Over)" parçası Amerika listelerinde ilk 20'de kendine yer buldu. Hemen ardından parçanın cover versiyonu Elkie Brooks tarafından söylendi. Böylece parça İngiltere'de de dinlenmeye başladı. Chris Rea'nın ilk hayran kitlesi ise, 80'li yılların ilk yarısında Almanya'da oluşmaya başladı. Sahip olduğu "blues" tonundaki sesi ve rock tarzındaki gitar soloları sayesinde kısa zamanda Avrupa kıtasının tamamında beğeni topladı. Özellikle ikinci albümü "Deltics" enstrüman ağırlıklıydı. Rea'nın başarısından söz ederken atlanmaması gereken isimlerden biri de çok deneyimli bir klavyeci olan Max Middleton'dır. Genellikle Rea'nın seslendirdiği parçaları beraber yazıyorlardı. Rea'nın 80'lerin ilk yarısında çıkardığı en önemli hiti 1983'teki "Water Sign" albümünde yer alan "I Can Hear Your Heartbeat" şarkısıydı. Rea'nın İngiltere'de en sağlam çıkışını yaptığı albüm "Shamrock Diaries"1985'te piyasaya çıktı. Bundan iki sene sonra piyasaya sürdüğü "Dancing with Strangers" albümü, albümler listesinde İngiltere'de ikinci sıraya kadar yükseldi. Rea'nın albümleri ticari başarıyı, 1988 yılında çıkardığı ve Rea'nın o zamana kadar bütün sevilen parçalarının yer aldığı "New Light Through Old Window" albümü ile, yakaladı.

Bu albümün listelerde beşinci sıraya yükselmesiyle Chris Rea çok "populer" oldu. Bu populeritenin de etkisiyle 1989 yılında çıkan albümü "The Road To Hell" İngiltere listelerinde 1 numaraya yükseldi. "The Road To Hell" 1989 ve 1990 yılının en başarılı albümlerinden biriydi. Bu başarının ardından Rea'nın hemen hemen her albümü 1 numara oldu. 1991 yılında çıkan "Auberge"de, Rea'nın 1 numara olan albümlerinden biriydi. Chris Rea'nın 20'den fazla şarkısı İngiltere'de hit oldu. "Espresso Logic" albümünde bulunan "Julia" Rea'nın İngiltere'de hit olan 27. şarkısı oldu.