Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Pet Shop Boys

Pet Shop Boys


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Pet Shop Boys Yazıcıya Gönder

İngiliz elektronik pop grubu Pet Shop Boys, 1981 yılında Neil Tennant (vokal) ve Chris Lowe (klavye) tarafından kuruldu. İlk ismi ‘West End’ olan grup, 1984 senesinde ‘West End Girls’ adlı şarkıları ile Los Angeles ve San Francisco’daki kulüplerde yer almaya başladı.

 

1985’de Pet Shop Boys, ‘Opportunities (Let’s Make Lots Of Money)’ ve ‘In The Night’ adlı single’ları piyasaya sürdü. Single beklenen başarıyı sağlayamayınca ‘West End Girls’ şarkısını yeniden kaydettiler ve 1986’da Amerika, Kanada, Finlandiya, Hong Kong, İsrail, Lübnan, Yeni Zelanda ve Norveç’teki listelerde zirveye yerleştiler. Peşinden ‘Love Comes Quickly’ adlı ikinci single çalışmaları ile İngiltere listelerinde 19 numarada yer aldılar.

 

1986 yılına gelindiğinde ‘Please’ adlı ilk albümünü yayınlayan Pet Shop Boys, albüme ‘West End Girls’, ‘Opportunities (Let’s Make Lots Of Money)’ ve ‘Love Comes Quickly’ gibi önceki şarkılarını da eklediler. Yeni şarkıları ‘Suburbia’ ile İngiltere listelerinde 3 numaraya, Amerika listelerinde ise 7 numaraya yerleştiler. Aynı sene çıkardıkları ‘Disco’ adlı albümle ‘Please’ albümünde yer alan parçaların remixlerini yayınladılar.

 

1987’de ‘Actually’ adlı 3. albümü ile Pet Shop Boys, İngiltere listelerinde 2 numara oldu. ‘It’s A Sin’, ‘What I Have Done To Deserve This’, ‘Rent’ ve ‘Heart’ , albümün dikkat çeken dier şarkıları oldu.

 

1988 yılında Pet Shop Boys,  ‘It Couldn’t Happen Here’ adlı Jack Bond filminde rol aldı ve Actually albümündeki şarkılarını da filme dahil etti.  Yine aynı sene ‘Intropective’ adlı 4. stüdyo albümünü hayranlarına ulaştıran grup, Elvis Presley şarkısı ‘Always On My Mind’ı yeniden yorumlayarak albüme dahil etti ve bu şarkı müzik tarihinin en iyi yorum parçalarından biri oldu.  ‘Domino Dancing’, ‘Left To My Own Devices’ ve ‘It’s Alright’ şarkıları beğeni kanazan diğer şarkıları oldu.

 

Pet Shop Boys, 1990 yılında ‘Behaviour’ adlı 5. stüdyo albümünü piyasaya sürdü. Düğer albümlerine göre daha pop tarzı şarkılara yer veren grup, listelerin üzt sıralarındaki yerlerini korudular. Albümden çıkan ‘So Hard’, ‘Being Boring’, U2 parçası ‘Where The Streets Have No Name’in baştan yorumu ve ‘Jealously’ şarkıları dikkat çekti.  

 

1991’de ilk derleme albümleri ‘Discography’ ile hayranlarını mutlu ederken bu albüme ayrıca ‘DJ Culture’ ve ‘Was It Worth It?’ adlı yeni şarkılarını da eklediler.

 

Pet Shop Boys, 1993’te ‘Very’ adlı 6. stüdyo albümünü yayınladı. ‘Can You Forgive Her?’, ‘Go West’, ‘I Wouldn’t Normally Do This Kind Of Thing’, ‘Liberation’ ve ‘Yesterday, When I Was Mad’ şarkıları ile beğeni topladılar.  

 

1994 yılında çıkardıkları ‘Disco 2’ adlı albümünde ‘Very’ albümündeki şarkıların remix versiyonlarına ve b-side parçalarına yer verdiler.  Albüm sonrasında turneye çıkarak Kolombiya, Brezilya ve Singapur gibi ülkelere giden grup, 1995’te ‘Alternative’ adlı b-side parçalarının bulunduğu derleme albümlerini yayınladılar.

 

1996’da ‘Bilingual’ adlı 8. albümünü piyasaya süren Pet Shop Boys, albümün soundunda Latin müziğinin özelliklerine yer verdi. Ayrıca albümdeki bazı parçalarda İspanyolca ve Portekizce’yi de kullandılar. ‘Before’, ‘Se a vida é (That’s The Way Life Is)’, ‘Single’, ‘A Red Letter Day’, ‘To Step Aside’ ve ‘Somewhere’ şarkıları ön plana çıktı.  

 

1999’da ‘Nightlife’ adlı 9. stüdyo albümünü piyasaya sürdüler. Albümdeki ‘In Denial’ parçasında Kylie Minogue ile biraraya geldiler. ‘I Don’t Know What You Want But I Can’t Give It Any More’, ‘New York City Boy’ ve ‘You Only Tell Me You Love Me When You’re Drunk’ şarkılarını single olarak yayınladılar. Grup, 2001 senesinde ‘Closer To Heaven’ adlı müzikalin gösterimine başladı.

 

10. stüdyo albümleri ‘Release’ i 2002 yılında yayınlayan Pet Shop Boys, bu albümün soundunda piyano ve akustik gitar altyapılı parçalara imza attı. ‘Home And Dry’ ve ‘I Get Along’, albümün sigle parçaları oldu. 2003 yılında ‘Disco 3’ adlı remix ve b-side parçalarından oluşan derleme bir albüm hazırlayan grup, bu albüme ‘Positive Role Model’, ‘Try It (I’m In Love With A Married Man)’ ve ‘If Looks Could Kill’ adlı üç tane yeni şarkı dahil etti. Aynı sene ‘Pop Art: Pet Shop Boys – The Hits’ adlı derleme bir albüm daha yayınladılar.  

 

2004’de 1925 senesinin sessiz filmi ‘Battleship Potemkin’in müziklerini düzenlemek için orkestra şefi Torsten Rasch ile biraraya gelen Pet Shop Boys, hazırladıkları albümü 2005 senesinde piyasaya sürdü. Aynı sene ‘Back To Mine’ serileri altında 2 CD’lik bir albüme imza atan ikili, albümde sytnthpop’un özelliklerine yer verdi.

 

2006 senesinde Madonna’nın ‘Sorry’ adlı parçasına yaptıkları remixle beğeni toplayan Pet Shop Boys, devamında ‘Fundamental’ adlı albümünü piyasaya sürdü. Savaş karşıtı sözleriyle dikkat çeken albüm sound olarak ise orkestrasal nitelikler taşıyordu. Albüm sonrasında dünya turnesine çıkan ikili, aynı sene Robbie Williams’ın ‘Rudebox’ albümünde yer alan ‘We’re The Pet Shop Boys’ ve ‘She’s Madonna’ parçalarında sanatçıya eşlik etti. Senenin sonunda da Pet Shop Boys, ‘Concrete’ adlı konser albümünü yayınladı.

 

Son olarak ‘Cubism’ adlı DVD’yi 2007 Mayıs ayında piyasaya süren Pet Shop Boys, DVD’de Mexico City’de gerçekleşen konserini bulundurdu.