Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Radiohead

Radiohead


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Radiohead Yazıcıya Gönder

Radiohead’in beş üyesi ilk kez Oxford’un varoşlarında yer alan küçük bir kasaba olan Abingdon’da bir araya geldiler. Grup üyelerinden Thom Yorke, ilk enstrümanı olan İspanyol gitarını 8 yaşında annesinden hediye olarak oldı. İlk albümünü 2 yıl sonra oluşturdu ve daha sonra okulundaki TNT adlı punk grubuna katıldı. İlk şarkı söylediği zamanlarda daha sempatik grup elemanlarına gereksinim duyacağını farketti ve okul arkadaşları ile yola çıktı. Radiohead; Thom Yorke (Vokalist ve Gitarist), Ed O’Brien (Gitarist), Colin Greenwood (Bass Gitarist), Phil Selway (Baterist), Jonny Greenwood (Armonika) beşlisi ile tamamlandı.

 

Sahneye ilk kez ‘On A Friday’ adlı şarkıları ile Oxford’daki bir tavernade çktılar. Grup üyeleri ailelerini mutlu etmek için okul hayatını bırakmadılar ama tabii ki bu müzik kariyerlerinin yavaşlamasına neden oldu.

 

Radiohead’in ilk albümü Pablo Honey 1993 senesinde yayınladındı. Çıkış şarkıları ‘Creep’ dünya çapında bir hit haline geldi ve radyolardan fazlaca ilgi gördü. Radiohead kendi ülkelerinin dışında tek-hitlik mucize olarak görüldü ama Amerika’dan Mısır’a kadar çok çeşitli uluslararası zevklere hitap edebilmesi için birçok dile başarıyla çevrildi.

 

1995 senesinde ‘The Bends’ adlı ikinci albümünü piyasaya çıkaran topluluk, bu albümle hayran kitlesini genişletti. Bunun genişleme büyük ölçüde Thom Yorke'un etkileyici vokalleri ve grubun yoğun gitar atmosferlerine bağlıdır. Çok özenilmemiş bir albüm olsa da sözlerin etkileyici olması bu açığı kapatmıştı. ‘High and Dry’, ‘Fake Plastic Trees’ ve ‘Street Spirit (Fade Out)’ albümün öne çıkan şarkıları oldu. ‘The Bends’, Radiohead’e Brit Ödülleri’nde ‘Yılın Albümü’ ödülünü kazandırdı.

 

1997’de, çıkardıkları ‘Ok Computer’ ile 1998’de ‘En İyi Alternatif Rock Performansı’ Grammy ödülünü alan grup unutulmaycak da bir albüme imza attı. ‘Tüm Zamanların En İyi 1000 Albümü’ adlı kitaptaki kayıtlar, bu albümün, Beatles’ın hakimiyetini tehdit eden ilk ve tek albüm olduğunu açıklamaktadır.

 

2000 senesinde yayınladıkları ‘Kid A’ ve 2001’de ‘Amnesiac’ albümlerinde başarılı olmalarına karşın risk alarak elektronik ve deneysel müziği deneyen Radiohead, aldığı riskin karşılığını da fazladı ile aldı. Listeler de zirvedeydiler...

 

Son albümleri Hail to the Thief ile 2003 senesinde eski başarıları gibi büyük bir başarı yakalayamadılar ama dünya müzik tarihinde önemli bir yere sahip olmayı başardılar.  

 

Henüz kesinlik kazanmamakla birlikte 2007 senesinden çıkması planlanan bir albümleri var. Albümdeki 9 şarkı sır gibi saklanırken 15 Step, Arpeggi, Open Pick gibi görücüye çıkmış yeni parçalar ve Nude, House Of Cards gibi eski b-side'larla toplam 19 şarkı olması planlanıyor.