Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Gorillaz

Gorillaz


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Gorillaz Yazıcıya Gönder

Müzik tarihinin ilk sanal elektronik rock grubu olan Gorillaz, Blur'un vokalisti Damon Albarn ve ‘Tank Girl' adlı komedi kitabının yaratıcısı Jamie Hewlett tarafından 1998 senesinde oluşturuldu. Kadrosunda Damon Albarn(2D)'ın yanısıra Murdoc, Noodle ve Russel adlı animasyon karakterlere sahip olan grup, stillerinin dışında soundlarıyla da birçok gruptan farklı bir çizgi çiziyor ve bu da onlara olan ilgiyi daha da fazla arttırıyor.

2000'de piyasaya ‘Comes Today' adlı EP ile giren Gorillaz, ‘Clint Eastwood' adlı ilk single çalışmalrını 2001 senesinde piyasaya çıkaran grup birkaç ay sonra da albümlerini çıkardıları. İngiltere listelerinde ilk üçe kadar yükselen grup, özellikle animasyon video kliplerle insanların dikkatini çektiler.

2001 senesini, Amerika'da meydana gelen 11 Eylül olayı sonrası ‘911' adlı bir single ile bitiren Gorillaz, 2002 senesinde ilk albümden çıkan üç single'ın b-side'larından oluşan derleme albüm ‘G-Sides'ı piyasaya sürdü. Aynı sene Spacemonkeys adlı grupla birlikte ilk albümde yer alan parçaların mix verisyonlarının yer aldığı ‘Laika Come Home' adlı albümü yayınladı. Albümden çıkan tek single ‘Lil' Dub Chefin' büyük beğeni topladı.

2002 senesinde ‘Phase One: Celebrity Take Down' adlı bir DVD yayınlayan Gorillaz bir süre çalışmalarına ara verdi. 2004 yılında ‘Rock It' adlı video klibi hayranlarına ulaştıran Gorillaz, 2005'te ‘Demon Days' adlı albümü çıkardılar. Bu albüm İngiltere listelerinde 1 numara olurken, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaştı. ‘Feel Good Inc.' ve ‘DARE' öne çıkan şarkılar oldu. Gorillaz, bu albümle 7 kez platin plak kazandı.

2007 ve 2008 senelerini holografik dünya turnesiyle geçirmeyi planlayan Gorillaz, en son performansını 2006 Grammy Ödülleri'nde Madonna ile birlikte sahneye çıkarak ‘Feel Good Inc.' ile gerçekleştirdi. Aynı senenin Ekim ayında ‘Phase Two: Slowboat To Hades' adlı DVD'yi piyasaya süren grup, ‘Rise Of The Ogre' adlı resimli otobiyografi kitabını da hayranlarına sundu.