Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9148
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - James Horner

James Horner


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

James Horner Yazıcıya Gönder

James Roy Horner, 14 Ağustos 1953 doğumlu, Amerikalı orkestra ve film muziği bestecisi. Horner, birçok film müziklerinde koro ve elektronik elementleri birleştirmesi ile tanındı.

 

Tüm eğitimini müzik üzerine alan James Horner, bir süre müzik teorilerini öğretmenliği yaptıktan sonra daha sonra kariyerini film müzikleri üzerine yönlendirdi. İlk filmi ‘Battle Beyond the Stars’ ile adını duyuran Horner, 1986 da ‘Aliens’ filmi ile Academy Ödülü’nü kazanmayı başardı. Çocuk filmleri içinde de müzikler yapan sanatçı, ‘Casper’ çizgi filminin de müziğinin yaratıcısıdır.

 

‘Braveheart’, ‘Apollo 13’ gibi filmlerde de imzası bulunan James Horner, asıl popüleritesini 1997 senesinde ‘Titanic’ filmi ile yakaladı. Albümü 24 milyonluk bir satış rakamı ile o senin en çok satan albümü oldu. Titanic filminde ki ‘My Heart Will Go On’ şarkısı ile 1997’de Academy Ödülü’nü kazanan Horner, 3 Grammy ve 2 de Golden Globe Ödülü’nün sahibi oldu. Titanic’ten sonra, ‘The Perfect Storm’, A Beautiful Mind’, ‘Troy’ ve ‘The Legend of Zorro’ film müzikleri Horner’ın en önemli çalışmaları arasında yer aldı.