Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - System Of A Down

System Of A Down


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

System Of A Down Yazıcıya Gönder

System Of A Down, Ermeni asıllı ABD'li sanatçılardan oluşan rock müzik grubu. Grup ilk olarak 1995 yılında Soil adıyla kurulmuştur. Vokalist Serj Tankian ile gitarist Daron Malakian'ın birlikte çaldığı ‘Soil' grubunun dağılmasından sonra, basçı Shavo Odadijan'ı yanlarına alarak ‘Sugar'ı kaydeden System Of A Down, davulcu Andy Khachaturian'ın da gruba katılmasıyla üç tane demo hazırladı. Üçüncü demo sonunda Khachaturian gruptan ayrıldı ve ekibe John Dolmayan katıldı. Böylelikle System Of A Down, şuan ki haline aldıi ve 1997'de bir müzik firması ile anlaştı.

 

1998'de ‘System Of A Down' adını verdikleri ilk albülerini piysaya sürdüler. Müzik eleştirmenleri tarafından beğenilen albümden ‘Sugar', ‘Spiders', ‘War' ve ‘Slayer' gibi şarkılar ön plana çıktı. 2000 senesinde Black Sabbath'ın ‘Tribute' albümü ‘Nativity In Black 2'de, Sabbath parçası ‘Snowblind' ile yer aldılar.

 

System Of A Down, ‘Toxicity' adını verdiği 2. albümünü 2001'de yayınladı. Bu albüm, ilk albüme göre daha çok Anadolu ezgileri taşımaktadır ve hala birçok hayranına göre grubun en güzel albümdür. Amerika ve Kanada listelerinde 1 numara olan System Of A Down, bu albümle şu ana kadar tüm dünyada 6 milyon satarak Amerika'da 2 kez platin plak kazandı. Albümden çıkan ilk single ‘Chop Suey!' olurken ilk defa da Grammy'lere aday olarak gösterildi.

 

Toxicity adlı albümün oldukça beğenilmesinin ardından System of a Down, ‘Toxicity 2' adlı albümlerini çıkarcağını duyurdu fakat sonradan albümün adını ‘Steal This Album' olarak değiştirerek 2003 senesinde çıkardı.  Albümün adını Abbie Hoffman'ın ‘Steal This Book' kitabından esinlenerek koyan System Of A Down, albümdeki ‘Boom!' parçasına çekilen video klipte Michael Moore ile çalışarak Irak'taki savaşı protesto etti.

 

System Of A Down, 2004'de ‘Mezmerize' adlı 4. albümlerini yayınladı ve bu albümle Amerika, Kanada ve Avustralya listlelerinde 1 numara olmayı başardı. Albümden çıkan single ‘B.Y.O.B.' ile 2006 Grammy'lerinden ‘En iyi Rock Perfromansı' ödülünü kazandı. Bu albümden kısa bir süre sonra yine bu albümün devamı olarak 5. albümleri ‘Hypnotize' ile kayranlarının karşısına çıkan topluluk, iki albümle listeler de bir yıl boyunca 1 numara olmayı başardı.