Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Muse

Muse


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Muse Yazıcıya Gönder

Vokalist Matthew Bellamy, davulcu Dominic Howard ve basçı Chris Wolstenholme' dan oluşan grubun ilk adı ‘Gothic Plague' daha sonra ‘Carnage Mayhem', ‘Fixed Penalty' ve en son ‘Rocket Baby Dolls' olan Muse, 1994 yılında ‘Gothic Baby Dolls' ismi altında katıldıkları bir yarışmada birincilik kazanarak profesyonel müzik hayatlarına başlamış oldu. Bu yarışmadan sonra isimlerini ‘Muse' olarak değiştiren grup, Londra'da ve Manchester'da katıldıkları birkaç konserden sonra kendilerine hayran kitlesi oluşturmaya başladılar.

Kendi isimlerini taşıyan ilk EP'lerini 1998'de çıkartan Muse, 1999 senesinde çıkartıkları single ‘Muscle Museum' ile birçok müzik eleştirmeninin dikkatini çekmeyi başardı. 1999 yılında çıkan ilk albüm ‘Showbiz', Muse'un agresif müzik tarzını dinleyicilere ulaştırırken, albüm şu ana kadar ki satışlarıyla platin plak almayı başardı. ‘Uno', ‘Cave', ‘Muscle Museum', ‘Sunburn' ve ‘Unintended' şarkıları öne çıkan şarkılar olurken grup, bu albüm sonrası Foo Fighters ve Red Hot Chili Peppers ile Amerika turnesine çıktı.

2001'de ‘Origin Of Symmetry' adlı ikinci albümleri ile daha da sert bir rock sound'una büründüler. Albümde kilise orgu, çello ve keman gibi klasik müzik enstrümanları kullandı. ‘Hyper Music', ‘Feeling Good', ‘Bliss', ‘New Born' ve ‘Plug In Baby' şarkıları albümdeki beğenilen şarkılar oldu.  

2002 yılında ‘Hullabaloo Soundtrack' isimli bir b-side çıkartan Muse, bu albümde bir de DVD'ye yer vererek 2001 Paris konserlerinden görüntülere yer verdiler. Aynı sene ‘Dead Star / In Your World' adlı bir single çıkartan grup, bu single ile klasik müzik tarzından uzaklaşarak bazı hayranlarını mutlu etti.

2003 senesinde 3. stüdyo albümleri ‘Absolution' ile piyasaya çıkan Muse, İngiltere listelerinde 1 numara oldu. Albümde fütürizm konusuna değinen grup, albümün tanıtımı için ilk defa dünya turnesine çıkarak Avusturalya, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika ve Fransa gibi ülkelerde konserler verdi. 2004 senesinde MTV Müzik Ödülleri'nden ‘En iyi Alternatif Performans' ödülünü kazanan Muse, 2005 senesinde de İngiltere Müzik Ödülleri'nden ‘En iyi Canlı Performans' ödülüyle döndü. 2005 senesinin Aralık ayında ‘Absolution Tour' isimli DVD'yi piyasaya çıkartan Muse, burada grubun bazı konserlerinden görüntülerine yer verdi.

Muse, 2006'da ‘Black Holes and Revelations' albümünü yayınladı. İngiltere listelerinde 1 numara olan albüm, Amerika listelerinde 6 numaraya yükseldi. Bu albümle ‘uzay' konusunu işleyen grup, ‘Supermassive Black Hole' şarkıları ile de çıkış yaptılar. ‘Starlight', öne çıkan diğer şarkıları olurken, Muse turneye çıktı.  

2006 senesinde MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nden ‘En İyi Alternatif Grup' ve ‘En İyi Canlı Performans' ödüllerini kazanan Muse en son olarak BBC tarafından ‘2006'nın En İyi Grubu' seçildi.