Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Elvis Presley

Elvis Presley


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Elvis Presley Yazıcıya Gönder

Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935'de Missisippi'de doğan Amerikalı müzisyen. Çocukluğu Pentecostal Kilise Korosu'nda şarkı söylerek geçti. 1948 yılında ailesi Memphis'e yerleşti. Blues ve caz müzikle tanışması ve bu müzik türlerine ilgi duyması onu şarkı söylemeye itti. 1953'de henüz 18 yaşındayken müzik firmalarını gezmeye başladı ve amacına da ulaştı. 


1954 yılında, Scotty Moore(gitar), Bill Black(bas gitar) ile birlikte ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. ‘That's All Right' ve ‘Blue Moon of Kentucky' blues tarzında hareketli rock'n roll parçalarıydı. Peişinden beş tane single çıkaran ekip özellikle gençlerin dikkatini çekti ve listelerde de ilk 10'a girmeyi başardılar. Bu şarkılar içinde en çok beğenilen ‘I Forgot to Remember to Forget' oldu ki listelerde de 1 numara oldu.  


Dönemin önemli televizyon programlarından birine katılan Elvis Presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. Bu ilgi ve müzik sevgisi ile onu beğenenlerin ruhuna akan Elvis, ‘Don't Be Cruel', ‘Hound Dog', ‘Love Me Tender', ‘All Shook Up' ve ‘Jailhouse Rock' şarkılarını yaptı. ‘I Want You, I Need You, I Love You' parçasıyla 11 hafta boyunca listerde kalan Elvis, 1956'da ‘Love Me Tender' filmiyle aktörlüğe de başladı ve spnrasında 31 filmde oynadı.

Bu filmden iki ay önce de katıldığı  televizyon programında ‘Love Me Tender'ı 54 milyon izleyici önünde söyleyerek birçok insanın kendisini tanımasını sağladı. Amerika onu dinlemeye ve konuşmaya başladı. 1973 yılında eşinden boşanan Elvis Presley, 1977 yılında Indianapolis'deki son konserinden sonra, 16 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Ölümünden sonra açıklama yapan doktor Jerry Francisco, ölümüne kalp yetmezliğinin neden olduğunu söyledi. Tüm dünyada büyük üzüntü yaşayan hayranları, Elvis Presley'i rock'n roll müziğin öncüsü, kralı ve babası olarak ilan ettiler.