Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Green Day

Green Day


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Green Day Yazıcıya Gönder

Green Day, albümleri ABD'de 30 milyon, dünya çapında 70 milyon satmıştır ve bu sebeple tüm zamanların en başarılı Punk Rock grubu ünvanını almışlardır.

 

Green Day her ne kadar 1994'te punk rock akımını yeniden canlandırarak tüm dünyada fırtına gibi esmiş olsa da uzun zaman önce bayrağı Simple Plan ve Good Charlotte gibi daha genç topluluklara devretti.

 

İlk adı ‘Sweet Children Rodeo' olan grup üyeleri Billie, Mike ve John Sweet henüz çocukluk yıllarındayken tanıştılar. Kuzey Kaliforniya underground punk soundunu kendilerşine temel alan grup müzik hayatlarına, kendi kendilerine Ozzy Osbourn, Def Leppard, Van Halen'dan heavy metal şarkıları çalarak başladılar.

 

1987'de gruba John Kriftmeyer katıldı ve grubun adı ‘Green Day' olarak değişti. Sonrasında grup cafelerde çalmaya başladı. 1989 yılında grup ‘1,000 Hours' adında bağımsız ilk EP'lerini yayınladı. Bu EP'yi ‘Sweet Children' ve ‘Slappy' EP'leri izledi. Grubun ilk albümü 1990 yılında önceki şarkılarından oluşan ‘1039/Smoothed Out Slappy Hour' adı altında yerel bir firma tarafından yayınlandı. Bu arada John Kriftmeyer eğitimi yüzünden gruptan ayrıldı.

 

Gruba Tré Cool dahil edildi. Green Day ikinci albümü ‘Kerplunk' ile 5 ulusal turne düzenledi. Bu albüm grubun büyük firmalar tarafından tanınmasını sağladı. Green Day grubunun ciddi anlamda ilk albümü 1994 yılında yayınlanan Punk Rock soundlu ‘Dookie' adlı albümü oldu.  ‘Longvie', ‘Dookie', ‘When I Come Around' ve ‘Basket Case' albümün öne çıkan şarkıları oldu. Bu albüm, Amerika'da 5 milyondan, uluslararası 10 milyondan fazla sattı. Bu başarı peşinden de değerli bir ödülü getirdi ve grup, 1994 Grammy ödül töreninde ‘En İyi Alternatif Müzik Performansı' ödülünün sahibi oldu.

 

Green Day, 1995'te ‘Insomniac' adlı albümü, 1997'de de ‘Nimrod' albümünü piyasaya sürdüler. Bu dönemde aile hayatlarını kuran grup üyeleri iki senelerini aileleri ile birlikte geçirdi.  

 

2000'de Green Day, ‘Warning' albümü ile hayranlarının karşısına çıktı. Bu albüm daha olgun punk içeriyordu ve malesef fanları ve eleştirmenler tarafından fazla tutulmadı. Albümünden öne çıkan şarkı ‘Minority' oldu. Sonraki dört yıl içinde toplama albümler çıkaran grup, 2004 yılında ‘American Idiot' albümü Amerika hükümetine ve medyasna bir eleştiri olarak yayınladı. Albüm, Punk Rock Opera olarak sınıflandırıldı. Bu albüm Dünya Billboard listelerinde 1 numaraya yerleşti. ‘American Idiot' ve ‘Boulevard Of Broken Dreams' albümün beğenilen şarkıları oldu. Bu albüm, 7 Grammy ödülüne aday gösterildi ve ‘En İyi Rock Albümü' ödülünü kazandı. MTV Video Müzik Ödülleri'nden de 7 ödül birden kazandılar.

 

Green Day, ellerinde üç albümlük şarkı olduğu ve 2008'de yeni albümleri ile yeniden hayranlarının karşısına çıkacaklarını açıkladı.