Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9142
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - The Doors

The Doors


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

The Doors Yazıcıya Gönder

The Doors, 1965 yılında kurulmuş Amerikalı rock grubudur. UCLA Sinema Okulu öğrencileri Jim Morrison ve Ray Manzarek tarafından kuruldu. Adını Aldous Huxley'in ‘The Doors Of Perception' (Algının Kapıları) kitabından alan The Doors, Psychedelic Rangers grubundan gitarist Robby Krieger ile davulcu John Densmore'un da katılımıyla orijinal kadrosunu oluşturdu. Diğer rock gruplarının aksine konserlerinde bas gitar kullanmadılar. 1966 yılında sahne aldıkları mekanda bir yapımcınn dikkatini çeken grup, gerçek anlamda müzik kariyerlerine de başlamış oldu.

1967'de kendi adlarıyla aynı adı taşıyan ilk albümleri ‘The Doors' ile oldukça beğeni topladılar. ‘The End', ‘Break On Through (To The Other Side)' ve ‘Light My Fire' albümün öne çıkan şarkıları arasındadır. Bu albümle Amerika listelerinde 2 numara olmayı başardılar.  

Dönemin en önemli rock gruplarından kabul edilen The Doors, Jim Morrison'ın sahnedeki asi ve kendine güvenli tavrıyla da müzik severleri kendisine daha çok çekiyordu. 1967, karizmasıyla seks sembolü haline gelen Jim Morrison, New Haven'daki bir konserde polis ile kavgaya girişip tutuklanırken, The Doors Amerika'da isyankar bir topluluğun simgesi haline geldi.

The Doors, 1967 sonbaharında ‘Strange Days' adını verdiği 2. albümünü yayınladı. Albümden çıkan ‘People Are Strange', ‘Love Me Two Times', ‘Moonlight Drive' ve ‘When The Music's Over' gibi şarkılarla The Doors listelerde yine üst sıralardaki yerini aldı.  

Jim Morrison'ın alkol tüketimi kendi aralarında sorunlar çıkarmasına rağmen, The Doors, 3. albümü ‘Waiting For The Sun' ile 1968'de listelerde 1 numara olmayı başardı. Bu albüm öncekilere göre sound olarak daha yumuşak ve şiirsel sözlere sahipti. İngiltere'ye geçerek orada performans sergileyen grup, Jim Morrison'in uyuşturucu sorunları ile karmaşa yaşadı. Morrison, grupla birlikte sahneye çıkamamaya başladı ve grup da Amerika'ya geri döndü.  

Jim Morrison, insanların kendisini ‘The Doors' olarak görmesinden dolayı rahatsızlık çekmeye başladı, bunu uyuşturucu ve alkolle kapatmaya çalıştı. ‘The Lizard King' olarak isimleştirilen Morrison, kilo almaya başladı ve kaba bir sakal bıraktı. Konserlerde dinleyicilerine hitap ederken özgürlüğün anlamını irdeleyen Morrison, artık kendi özgürlüğü için savaşıyordu.

4. albüm çalışmalarını 1969'da ‘The Soft Parade' adı ile yayınlayan topluluk, bu albümde blues sound'unu da kullandı. Albüm, listelerde ilk beşe giremedi. 1970' başında ‘Morrison Hotel' adlı 5. albümünü çıkartan The Doors, bu albümle köklerine geri dönerek oldukça başarılı bir kaydı hayranlarına ulaştırdı. ‘Roadhouse Blues' ve ‘Waiting For The Sun' albümün beğenilen şarkıları oldu.  

The Door, ilk konser albümünü 1970 yazında ‘Absolutely Live' adı ile yayınlarken, aynı sene ‘13' adlı ilk derleme albümlerini de hayranlarına sundu. 1971'de ‘L.A. Woman' adlı daha çok blues sound'lu 6. albümü piyasaya çıkardılar.  

1971'de kız arkadaşı ile Paris'de dinlenmeye çekilen Jim Morrison, yine alkol tüketimine başladı ve 27 yaşındayken 3 Temmuz 1971'de otelindeki küvetinde ölü olarak bulundu.

Jim Morrison'ın ardından Ray Manzarek ve Robby Krieger vokal yapmaya başladı. 1971'de ‘Other Voices' adlı albümünü yayınlayan The Doors, 1972 ylında ‘Weird Scenes Inside The Gold Mine' adlı konser albümünü çıkarttı ve bu albümde ‘Who Scared You' ile ‘(You Need Meat) Don't Go No Further' adlı iki yeni şarkı yer aldı. Hızla çalışmalarına devam eden grup, aynı sene bir de  ‘Full Circle' adlı bir albüm daha yayınladı.  

Bir sürüleğine dağılan grup, 1978'de yeniden bir araya gelerek ‘An American Prayer' adı ile yeni bir albüm çıkardı. Bu albüm Jim Morrison'ın 1970 yılında yazdığı şiirlerinin üzerine besteler yapılarak yayınladılar.

The Doors'un plak şirketi 1983'te ‘Alive, She Cried' adlı konser albümünü, 1985'te ‘The Best Of the Doors' adlı derleme albümü, 1991'deki ‘In Concert' adlı konser albümüyle birlikte 1997 senesinde ‘Box Set' adlı derleme albümü, 2002'de ‘Bright Midnight: Live In America' ve ‘Live In Hollywood' adlı konser albümleri, 2003'te ‘Legacy: the Absolute Best' ve ‘The Very Best Of The Doors' albümlerini piyasaya sürdü.