Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Kelis

Kelis


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Kelis Yazıcıya Gönder

 

Kelis Roger, 21 Ağustos 1979 Harlem, Amerika doğumlu. Kariyer hayatında Kelis olarak bilinen Kelis Roger, Amerikan R&B şarkıcısı ve söz yazarıdır.

 

 

Caz müzisyeni bir babanın kızı olan Kelis, müziğe annesinin cesaretlendirmesiyle başladı. Kelis’in kaderinin şekillenmesinde babasının müziğine duyduğu hayranlık, aldığı keman dersleri ve Harlem Boys Choir’a yaptığı vokaller etkili oldu. Çocukken kilise korosunda söyleyen, keman, piyano ve saksafon çalan Kelis, 16 yaşındayken evden ayrıldı ama eğitimine de devam etti.

 

 

Kısa bir süre sonra hayallerine kavuşan Kelis, 1999 Aralık ayında ilk albümü ‘Kaleidoscope’ ile dikkatleri çekti. Özellikle Avrupa’da ki müzikseverler Kelis’i beğendiler. Bu albümde öne çıkan şarkı ‘Caught Out There’ oldu. 2001 senesinde ‘Wonderland’ albümünü yayınlayan Kelis, ilk albümünden farklı olarak kullandığı müzikler nedeniyle beğenilmedi. Bu albümden hit bir şarkı çıkamayacağına inan yapım firması da albümü yayınlamadı. Kelis, üçüncü albümü ile daha başarılı bir grafik çizerek bu sefer Amerikalı hip-hop severleri de memnun etti. ‘Tasty’ albümünden çıkan ‘Milkshake’ müzik listelerinin ilk 10 sıralamasında uzun haftalar yerini korudu. 2006 senesinde çıkardığı dördüncü albümü ‘Kelis Was Here’ ile ilk haftadan Top 200 listelerinde ilk 10 içerisine girdi. Bu albümün en hit şarkısı ‘Bossy’ oldu. Son olarak Kelis’i 2007 senesinde çıkardığı son albümü ‘Kelis' Fifth Studio Album’ile takip ediyoruz.   

 

Kelis kendi yemek kitabını yazıyor ve kendi aksesuarlarını ‘Cake’ ismi ile tasarlıyor.

Kelis ve kocası Nas, MTV ile bir şov programı için sözleşme imzaladılar.