Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Enrique Iglesias

Enrique Iglesias


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Enrique Iglesias Yazıcıya Gönder

 

Gerçek adı Enrique Miguel Iglesias Preysler olan Enrigue Iglesias, 8 Mayıs 1975 Madrid, İspanya doğumludur. Ünlü şarkıcı Julio Iglesias’ın oğlu olan Enrique, pop ve Latin müzik sanatçısıdır.

 

Iglesias, ilk performansını lise yıllarında Hello Dolly adlı müzikalde gerçekleştirdi. Miami Üniversitesinde eğitimine devam ederken ilerideki menajeri onu keşfetti. Enrique Martinez takma adı ile iki demo çıkartan Iglesias ilk albümünün de hızlanmasını sağladı

 

İlk albümü ‘Enrique Iglesias’ adı ile 1995’te çıktı ve bu albümün bütün şarkıları İspanyolca idi. İlk haftada 500.000 satan ilk albümü tüm dünyada 7 milyon sattı. Albümün öne çıkan şarkılarından bazıları: ‘Por Amerte’ ve ‘Trapecista’ oldu. Albümü İtalyanca ve Portekizce’de yayınlayan Iglesias, 1997 senesinde Grammy ödülünü de almayı başardı ve En İyi Latin Pop Performansı ödülüne sahip oldu.  

 

1997 senesinde ‘Vivir’ albümü ile başarısını daha çok pekiştiren Iglesias, o sene ilk defa çıktığı dünya turunda İngilizce albüm yapmamış olmasına rağmen büyük başarı sağladı. Amerikan listelerin 33 numaraya kadar ilerleyen albüm, 5 milyonluk bir satış grafiği yakaladı. 

‘Cosas del Amor’ adlı 3. albümünü 1998 senesinde piyasaya süren Enrique Iglesias bu albümden çıkan single’lar ‘Esperanza’ ve ‘Nunca Te Olvidaré’ Latin listelerinde birer hit haline geldi. 1999 senesinde Amerika Müzik Ödülleri’nden En İyi Latin Pop Artisti ödülüne layık görüldü.

1999 senesinde “Wild Wild West” filminin soundtrack’ine ‘Bailamos’ adlı parçasıyla katılan Iglesias, parçaya çıkartılan single ile Amerika listelerinde ilk kez 1 numara oldu. Aynı sene Iglesias’ın ilk İngilizce sözlü albümü ‘Enrique’ piyasaya sürüldü. Whitney Houston, sanatçıya ‘Could I Have This Kiss Forever’ adlı parçada eşlik etti. İkinci single çalışması ‘Be With You’ ile listelerde 1 numaraya yerleşti. 6,5 milyon satış rakamı ile Enrique Iglesias’ın en başarılı albümlerinden biridir.


2001 senesinde ‘Escape’ adlı albümüyle Amerika listelerinde 2 numara olan Enrique Iglesias, ilk haftada 267,000 kopya satmayı başardı. Şu ana kadar tüm dünyada 9 milyon kopya satan albüm, ayrıca İngiltere listelerinde 1 numara olarak sanatçıyı dünya çapında çok önemli bir konuma getirdi. Albümden çıkan single ‘Hero’ herkesin diline dolandı.


2002 senesinde İspanyolca’ya dönüş yapan Enrique Iglesias, ‘Quizas’ adlı albümü ile Amerika listelerine 12 numaradan girip, ilk haftadan da 1 milyon satmayı başardı.  


2003 senesinde ‘7’ adlı 7. stüdyo albümünü yayınlayan Enrique Iglesias, İngilizce hazırladığı bu albümde ‘Not In Love’ parçasına yapılan remix’de Kelis ile düet yaptı ve Dünya Dans Listeleri’ne girmeyi başardı.