Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Coldplay

Coldplay


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Coldplay Yazıcıya Gönder

Coldplay Grubu 1996 yılında aynı üniversitede okuyan ve küçük yaslarindan beri çesitli enstrümanlar çalabilen  4 arkadaşın – Chris Martin (vokal), Jon Buckland (gitar), Will Champion (davul) ve Guy Berryman (bas gitar) – biraraya gelmesiyle oluştu. Önceleri grup için Pectoralz adı gündeme gelse de sonradan ortak bir arkadaşlarının fikriyle grup, Coldplay adını aldı.

 

1998' de Coldplay grubu İngiltere'de küçük klüplerde çalmaya başladıı. İçlerinde starlık hayali olan bu dört arkadaşın hedefleri ise daha büyüktü. 1999 sonbaharında grubun starlık hayalleri gerçekleşti ve Coldplay, Parlophone'la 5 albümlük kontrat imzalıdı.

 

2000 yılının ilkbaharıda iki single'ları, ‘Shiver' ve ‘Yellow' yayılandı. İngiltere listelerinde 4. sıraya kadar yükseldiler. 2000 yılının sonlarına doğru çıkan ilk albümleri ‘Parachutes' ise gruba bir Mercury, üç tane de Brit ödülleri adaylığı getirirken Coldplay, Avrupa ve Amerikada önemli bir hayran kitlesine kavuşmuş oldu. İngiltere listelerinde daha da başarılı bir şekilde ilk sıraya yerleştiler. 2002 Grammy Ödülleri'nde, En İyi Alternatif Müzik Albümü ödülünü de alarak hakkettiği başarıyı da sağlamlaştırmış oldu.

 

2002 senesine gelindiğinde grup ‘A Rush of Blood to the Head' adını verdikleri ikinci albümlerini yayınlandı. Bu albümden çıkan ilk single ‘In My Place' oldu. İngiliz Besteciler ve Şarkı yazarları Akademisi tarafından başarılı besteci ve şarkı yazarlarını onurlandırmak amacıyla verilen ‘Ivor Novello Ödülleri' 2003 yılında Coldplay'e verildi. Coldplay'in bu albümü 6 milyon sattı.

‘A Rush of Blood to the Head' Coldplay'e 2003 Grammy Ödülleri'nde 2 plaket kazandırdı. 2004 Grammy Ödülleri'nde ise ‘Clocks' isimli şarkılarıyla Yılın Şarkısı ödülünü aldılar. Aralık 2003'te Rolling Stone okuyucuları tarafından Yılın En İyi Grubu seçildi.

 

6 Haziran 2006 tarihinde, Coldplay'in 3. albümü İngiltere müzik marketlerindeki yerini aldı. ‘X&Y' adını verdikleri bu albümle Coldplay hayran kitlesini arttırırken tarzını da genişletti. Bu albümle Coldplay, farklı bir felsefeye değindi: X iyiyi, Y kötüyü – X erkeği, Y kadını – X güzeli, Y çirkini simgeledi. Coldplay bunu yaparken karşıtlıklar içinde de aslında bir bağın olduğunu, onları karşıt yapan şeylerin temelde aynı olduğu ortaya koydu. Albümün deşişen tarzını ortaya koyan 'Speed of Sound' şarkısı aynı zamanda çıkış şarkıları oldu.