Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Depeche Mode

Depeche Mode


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Depeche Mode Yazıcıya Gönder

Depeche Mode, 1980 yılında Londra'da kuruldu. İsimlerini Depeche Mode (Hızlı Moda) adlı bir Fransız moda dergisinden alan grubun üyeleri, David Gahan, Martin Gore, Alan Wilder ve Andy Fletcher adlı dört İngiliz.


Grup, çıkışını 1980 yılında ‘Photographic' adlı single çalışmaları ile yaparken bu single'ın peşinden ‘Dreaming Of Me', ‘New Life' ve ‘Just Can't Get Enough' geldi. Bu tanınırlığında peşinden Depeche Mode, 1981'de ‘Speak and Spell' adlı ilk albümlerini yayınladı. Grup tam da başarıyı tadacakken grubun söz yazarı Clarke, gruptan ayrılacağını açıkladı. Clarke'ın yerine Gore şarkı sözü yazmaya başladı ve gruba yeni katılan Alan Wilder, klavyeye geçti. Bu değişimin peşinden Depeche Mode 3 yılda 3 albüm daha çıkardı: ‘A Broken Frame', ‘Construction Time Again' ve ‘Some Great Reward'.  Bu albümlerle daha çok Avrupa'da seslerini duyuran grup, 1984 yılında ‘Blasphemous Rumors', ‘People Are People' şarkıları ile Amerika'da da ilgi çekmeyi başardı.

1986 yılında çıkan ‘Black Celebration' albümünü yayayınlayan Depeche Mode, 1987'de ‘Music for The Masses' albümünün gördüğü ilgi ile çıktıkları turne de gayet başarılı geçti.

Depeche Mode, artık en ünlü gruplardan biriydi. 1988 Los Angeles konserlerini, 1989'da ‘101' adlı bir double albümde toplayan Depeche Mode, bu albümle müzikal çizgisinden taviz vermeyen, bir grubun teknolojiyi ve tutkuyu, seçkinliği ve popülistliği nasıl kendi içinde barındırdığının somut bir örneğiydi. Yine 1989'daki ‘Personal Jesus' (Kendi İsanız), dijital haykırışların, sert ve tutucu Rock gitarlarıyla beslendiği bu şarkı grubun Rock tarihindeki dönüm noktası olarak kabul edilir. ‘Personel Jesus' şimdiye kadar Amerika'da en çok satan single cd ödülünü aldı. 1990'da yayınlanan ‘Violator' albümü ise ‘Enjoy The Silence', ‘Policy of Truth' ve ‘Personal Jesus' gibi şarkılarıla Depeche Mode'un en çok tanınan albümü oldu.

1993'te yayınlanan ‘Songs of Faith & Devotion' albümleri listelere 1 numaradan girdi. Bu albümle müzikleri daha da sertleşen gruptan 1995'te Alan Wilder ayrıldı. Gahan, intihar girişiminde bulundu ve uyuşturucu ile gündeme geldi. Bunlara rağmen grup, 1997 yılında ‘Ultra' adlı albümlerini yayınladı. Bu albümden çıkan en popüler şarkılar: ‘Barrel Of A Gun' ve ‘It's No Good' oldu. 1998'de ‘The Singles 86>98' adlı greatest hits albümleri yayınlandı. Ardından da uzun soluklu bir turneye çıkan grup, üç sene boyunca da kendi solo albümleri için çalışmalara başladı. 2001 senesinde, Depeche Mode yeniden ‘Exciter' adlı yeni bir albüm yayınladı. ‘Dream On' ve ‘I Feel Loved' öne çıkan şarkılar oldu.  gibi parçaları barındırıyordu.

 

2003 yılında Gahan ve Gore solo albümlerini yayınlasalarda 2005'te grup yeniden bir araya gelerek ‘Playing the Angel' albümlerini çıkardılar. Başarılarını tekrar kanıtlayan grup, bu güne kadar 72 milyonun üzerinde albüm satmayı başarmıştır.