Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Dido

Dido


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Dido Yazıcıya Gönder

Gerçek adı Dido Florian Cloud de Bounevialle Armstrong olan Dido, ismi bu kadar uzun olunca sahnelere de Dido ismi ile giriş yaptı. Genç şarkıcı, birçoklarına göre şanslıydı çünkü ünlü Faithless grubunun simgesi ve başarılı müzik yapımcısı Rollo’nun kardeşi olarak 25 Aralık 1971’de Londra’da dünyaya geldi. Ve tabii ki yetenekliydi de!  İlk enstrümanı ses kayıt cihazı, İlk gittiği konser ise bir Santana ve Pat Metheny performansı olan Dido, 10 yaşında Londra Guildhall Müzik Okulu’na girdi. Piyano ve kemandaki yeteneğiyle yirmili yaşlarında adından iyice söz ettirmeye başladı ve şimdi tüm dünyanın tanıdığı mütevazi bir yıldız. Ülkemizde de sevilerek dinleniliyor.  

 

Londra tabanlı birkaç grupta vokallik yaptıktan sonra Rollo’nun projesi olan ‘Faithless’ topluluğuna katıldı. ‘Reverence’ adlı albümleriyle ciddi bir başarıya ulaşmalarının ardından Dido katkılı vokalleriyle 1,5 sene boyunca dinleyenlerini büyülemeye devam ettiler. Grubun ikinci albümünde de yer alan Dido, kendi şarkılarını yazmaya başlayarak kendi solo kariyeri için de bir adım atmış oldu

 

1999 senesinde akustik pop ile elektronik tabanlı müziği bir araya getirip güçlü sesiyle ustaca şekillendirdiği parçalarını ‘No Angel’ adını verdiği albünde yayınladı.  ‘Here With Me’, ‘Thank You’, ‘Don’t Think of Me’ albümün öne çıkan şarkılarından oldu. Öyle ki, ‘Here With Me’ Amerikan televizyonlarının popüler dizisi Roswell’de çalınırken, ‘Thank You’ şarkısı da ‘Sliding Doors’ filminin müziği olarak kullanıldı. 

 

Eylül 2003’te ikinci albümü ‘Life For Rent’i çıkardı. ‘No Angel’ albümündeki şarkılara oranla daha ağır ve yoğun birer yapıya sahip olan şarkılar, bir kesim tarafından ‘sıkıcı ve bunaltıcı’ olarak nitelendirilirken önemli bir kitlenin de büyük beğenisini kazandı. Bu albümdeki ‘White Flag’ şarkısı, Dido’ya 2004 Grammy Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Pop Vokal Performansı’ dalında adaylık kazandırdı.