Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Pearl Jam

Pearl Jam


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Pearl Jam Yazıcıya Gönder

1987 yılında dağılan Green River grubunun gitaristi Stone Gossard ile basçı Jeff Ament, ‘Malfunkshun' vokalisti Andrew Wood ile ‘Mother Love Bone' grubunu kurdular.

 

1990 yılında ilk albümleri ‘Apple' ile hayallerine kavuşma ümidi kuran grup üyeleri maalesef ki vokalist Andrew Wood'un yüksek doz uyuşturucu kullanımından ölmesi ile dağılmak zorunda kaldılar. Stone Gossard ile Jeff Ament gitarist Mike McCready ile çalışmaya başladılar. Soundgarden'dan Matt Cameron'un davula geçmesiyle ‘Temple Of The Dog' projesi harekete geçti. Eddie Vedder, 'Temple Of The Dog' projesine ve ‘Hunger Strike' şarkısına vokalleriyle katıldı. Daha sonra da Dave Krusen'ı yanlarına üçlü ‘Mookie Blaylock' grubunu kurdu.

 

İlk konserlerini 1990 yılında veren ‘Mookie Blaylock', ardından yaptıkları albüm anlaşması ile birlikte adlarını da ‘Pearl Jam' olarak değiştirdiler. Bu süreçte davulcu Dave Krusen ayrıldı. Yerine ‘Edie Brickell & New Bohemians' davulcusu Matt Chamberlein gruba dahil olsu. Matt Chamberlein ile birlikte birkaç konsere çıkan Pearl Jam, Chamberlein'in ‘Saturday Night Live' grubuna geçmesinden sonra davula Dave Abbruzzese'nin geçirdiler.

 

Bu kadro ile ilk albümleri ‘Ten', 1991 yılında raflardaki yerini aldı. Depresyon, intihar, yanlızlık ve cinayet gibi karanlık konuları ele alan albüm sadece Amerika'da 9,4 milyon satarak 12 kez platin plak kazandı. ‘Even Flow', ‘Alive' ve ‘Jeremy' albümden çıkan hit şarkılar oldu. ‘Jeremy' klibi ile MTV Müzik Ödülleri'nden ‘Yılın En iyi Videosu' ve ‘En iyi Grup Videosu' ödüllerini kazandılar.

 

Pearl Jam, 2. albümlerini 1993'te ‘Vs.' adı ile çıkardılar.  Amerika listelerinde yine liste başı olan albümden ‘Daughter', ‘Dissident', ‘Go' ve ‘Animal' single'ları çıktı.

 

1994 senesinde yayınladıkları 3. albüm ‘Vitalogy', söylentilere göre Pearl Jam'in 1994 senesinde ölen ünlü Nirvana elemanı Kurt Cobain'e ‘saygı duruşu' albümü olma özelliğini taşıyor. Bu albüm ile 1996 yılında Grammy'den ‘En iyi Hard Rock Performansı' ödülünü getirdi. Bu albümün ardından davula Red Hot Chili Peppers davulcusu Jack Irons dahil oldu. Pearl Jam, müzik videolarına ve bilet satış sistemine karşı olması ile kendi popülerliklerine de zarar veriyorlardı.

 

1996 yılında 4. stüdyo albümlerini ‘No Code' adı ile yayınladılar ve listelere bir numaradan girseler de kısa zamanda alt sıralara gerilediler. Aynı zamanda bu albüm, Pearl Jam'in listelerde 1 numara olduğu son albüm olma özelliğini taşıyor.

 

1998'de 5. stüdyo albümleri ‘Yield' ile hayranlarının karşısına çıkan çıkartan Pearl Jam, Amerika listelerinde 2 numara oldu. Platin plak kazanan albümden ‘Do The Evolution' adlı şarkıya yapılan animasyon klip, Pearl Jam'in 1992'den beri çıkardığı ilk klip olarak da büyük önem taşıyor. 1998 yazında bir kez daha davulcu değişikliğine giden Pearl Jam, Jack Irons'ın sağlık sorunları nedeniyle, davula eski ‘Soundgarden' davulcusu Matt Cameron'ı geçirdi.

 

2000 yılında 6. stüdyo albümleri ‘Binaural' ile Amerika listelerine 2 numaradan giren Pearl Jam, ‘Grievance' şarkısı ile 2001 Grammy'lerine aday gösterildi. Pearl Jam fanlarının kaydetmiş olduğu canlı performans kayıtları toplam 72 albümle piyasaya sürüldü.

 

Pearl Jam, 2002'de 7. stüdyo albümü ‘Riot Act' ile listelere beş numaradan girdi ve 166,000'lik satışı ile en düşük satışını yakaladı. 2003 senesinde çıkan DVD ‘Live at the Garden'dan sonra Tim Burton'ın 2003 filmi ‘Big Fish'in soundtrack'inde ‘Man Of The Hour' şarkıları ile katıldıları. Aynı sene içerisinde derleme albüm ‘Lost Dogs'u piyasa süren Pearl Jam peşinden bir diğer derleme albüm olan ‘Rearviewmirror: Greatest Hits: 1991 – 2003' yayınlandı.  2004 yılında The Ramones üyesi Johnny Ramone'a adanan ‘We're A Happy Family: A Tribute to The Ramones' albümünde ‘I Believe In Miracles' ile yer alan Pearl Jam, 2006'da da 8. stüdyo albümü ‘Pearl Jam'i de piyasaya sürdü.