Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9148
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Miles Davis

Miles Davis


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Miles Davis Yazıcıya Gönder

Miles Davis, 26 Mayıs 1926 – 28 Eylül 1991 yılları arasında yaşamış Amerikalı caz trompetçidir. 

 

Orta halli bir ailede büyüyen Miles Davis, henüz 6-7 yaşlarındayken babasının ona hediye ettiği trompetle müziğe başladı. İlk trompet eğitimini Elwood Buchanan'dan alan Davis’e ikinci hocası Gustav kendi ürettiği trompet ağızlıklarından birini hediye etmiştir ki bu ağızlık özgün sesini yakalamasında yaşamsal rol oynamıştır. Okuduğu okulun orkestrasında ve birkaç R&B grubunda çalan Miles Davis, caz müziği farkedince Charlie Parker ve Dizzy Gillespie’ye hayrandı. 

                                                                                                                        

Dizzy ve Parker’da onu beğendi ve New York’a davet etti. New York'ta gündüzleri müzik okulu Julliard'a gidiyordu. Miles Davis, Parker ile 1946-1948 yılları arası çaldı. Sonra J.J Johnson, Lee Konitz, Gerry Mulligan, John Lewis ve Max Roach gibi mükemmel caz ustalarından oluşan bir grupta çaldı ve tabii ki ardından da ‘Birth Of The Cool’ albümü raflardaki yerini aldı.

 

50'lilerin başlarında John Coltrane, Red Garland, Paul Chambers, Philly Joe Jones gibi isimlerle çalıştı. Bu grup çok beğenildi ve Cookin', Steamin', Workin' ve Relaxin' gibi albümler yaptılar. Gil Evans ile çalışmalarından ‘Porgy and Bess’ ve ‘Sketches of Spain’ adlı önemli albümler çıktı. En çok bepenilen albümü ise Coltrane, Julian Adderley, Bill Evans, Paul Chambers ve Philly Joe Jones ile yaptığı ‘Kind Of Blue’ albümü oldu. 60'lı yıllarda Miles Davis, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Tony Williams ve Ron Carter ile çalıştı. 6 disk setli ‘The Complete Columbia Studio Recordings 1965-68’ albümü ortaya çıktı.

 

70'li yıllarda Miles Davis, gençlerin cazdansa rock müziğe daha fazla ilgi gösterdiklerini farketti. Ardından müziğinde elektro-gitar, bas gitar, org ve amfiye bağlı trompet kullanmaya başladı. ‘Bitches Brew’ adlı albümü 400.000 satarak tarihe en çok satan caz albümü olarak geçti. 70 ve 80'lerde aynı tarzda devam etti.