Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Louis Armstrong

Louis Armstrong


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Louis Armstrong Yazıcıya Gönder

Louis Daniel Armstrong, 4 Ağustos 1901 – 6 Temmuz 1971 yılları arasında yaşamış Amerikalı caz müzisyenidir. Müzik yeteneği ve yaratıcı kişiliği ile bölgesel dans müziği halindeki caz müziğini popüler bir müzik haline dönüştürdü. Kariyerinde ki ilk başarılarını trompetçi olarak kazanan Armstrong, ilerleyen zamanlarda en önemli caz şarkıcılarından biri oldu.   

 

Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Louis Armstrong, gençliğinde şehrin sık bando gösterilerini takip etti ve her fırsat bulduğunda eski müzisyenleri dinledi. Bunk Johnson, Buddy Petit ve neredeyse kendisine bir baba figürü oluşturan Joe "King" Oliver'dan öğrenimini sürdürdü. Daha sonraları bandolarda ve New Orleons'ın nehir gemilerinde çaldı. Mississippi nehrinde aşağı yukarı turlayan bir vapurda, tanınmış Fate Marable adlı grupla çalışmaya başladı.

 

1922'de Joe "King" Oliver, Armstrong’u yanına davet edip onu kendi grubu olan Creole Jazz Band adlı grubu dahil etti. 1920'lerde Chicago caz müziğin merkeziyken Chigago'daki en iyi ve en etkili grup buydu. Armstrong, 1923'te Oliver'ın grubunda ikinci cornet olarak çalarken bazı sololar dahil olarak ilk kayıtlarını yaptı. Armstrong, bir süre sonra Oliver’ın grubundan ayrılmak zorunda kaldı ve  1924’te, zamanın en ünlü Afrikan-Amerikan grubu Fletcher Henderson orkestrasıyla çalmak için New York'a gitti. Armstrong trompetini kendi bölümündeki diğer müzisyenlerle daha iyi bir uyum haline getirdi.

 

1925 yılında Chigago'ya döndü ve kendi ismi altında ünlü ‘Hot Five and Hot Seven' adlı içinde ‘Potato Head Blues’, ‘Muggles’ ve ‘West End Blues’ adlı hit şarkıların olduğu albümünü yayınladı. Armstrong'un ‘West End Blues’ şarkısındaki trompet girişi caz tarihindeki en meşhur doğaçlamalardan biri olarak kabul edildi.

 

Armstorng, New York, Los Angeles ve ardından Avrupa’yı turladıktan sonra kalıcı olarak 1943 yılında Queens-New York'a yerleşti. Hep müzik tarzını geliştirmek için çabaladı. 16 kişilik grubu ile yılda en az 300 sahne performansı ile hayranlarının karşısına çıkan Armstrong, 1940’lı yıllarda azalan bilet satışları, televizyonun popüleritesi ve çeşitlenen müzik türleri ile azalan ilgiden dolayı grubuna son verdi. 

 

1950'lerde Armstrong grubunu 6 kişiye düşürdü ve meşhur ettiği ‘Dixieland’ caz müzik türüne döndü. Grubunun ismi ‘The All Stars’ idi. Birçok kayıtlar yaptı ve otuzun üzerinde filmde göründü. 1964 yılında Armstrong en çok satılan kaydı ‘Hello Dolly'yi yaptı.

Armstrong yoğun tur programını ölümünden birkaç yıl öncesine kadar korudu.

Armstrong, 1971 yılında kalp krizi geçirerek 69 yaşında öldü.