Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Christina Aguilera

Christina Aguilera


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Christina Aguilera Yazıcıya Gönder

Christina Maria Aguilera, 18 Aralık 1980 yılı Staten Island, New York doğumlu. Amerikalı pop, Gospel, R&B ve Jazz müzisyenidir. Annesi Shelly Loraine Fidler bir İspanyolca öğretmeni, babası Ekvador doğumlu Fausto Wager Xavier Aguilera ise orduda cerrahtı. Ailesi, Aguilera 6 yaşındayken boşandı ve annesi, Christina ve kardeşi Rachel ile birlikte annesinin yanına, Pennsylvania’ya taşındı. Şarkıcının yeteneğini ilk keşfeden anneannesi oldu. Aguilera, zaten küçüklüğünden beri şarkıcı olmak istiyordu.


Birçok yetenek yarışmasına katılarak birinciliği kimseye kaptırmayan Christina Aguilera, kendisine duyulan kıskançlıklardan da epey bir çekti. Öyle ki ailesi ile evini bile değiştirmek zorunda kaldı. Aguilera, 1990 senesinde, Etta James’in ‘A Sunday Kind of Love’ adlı parçasıyla ‘Star Search’ adlı yarışmaya katıldı ancak kazanamadı. Ardından bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Wake Up With Larry Richert’ adlı programda aynı şarkıyı seslendirdi. Ve insanlar onu 10 yaşında ama daha büyük biri gibi şarkı söyleyebilen bir kız olarak tanıdılar. Aguilera’nın en önemli girişimlerinden biri Disney Kanalı’nın ‘The New Mickey Mouse Club’ adlı kulübüne katılmayı başarması oldu. Bu kulüp star fabrikası gibiydi. Aguilera’nın dönem arkadaşlarında bazıları şimdi kendisi gibi star olan Britney Spears, Keri Russell ve Justin Timberlake’ti. Kulüptekiler ona ‘Diva’ diye sesleniyordu. 1994 yılında bu gösterinin sona ermesinin ardından sanatçı demo kaydetmeye başladı.

1998 yılında Aguilera, evinin banyosunda Whitney Houston’ın ‘Run To You’ adlı şarkısını söylerken bunu eski bir teybe kaydetti. Bunun keşfedilmesi üzerine, 1994 yılında Disney animasyonu olan ‘Mulan’ adlı filmde ‘Reflection’ adlı şarkıyı söylemek için seçildi. Bu şarkı ile albüm anlaşması da yapan Christina Aguilera, single listelerinde tırmanan şarkısı ile aynı zamanda ‘En İyi Orijinal Şarkı’ dalında Altın Küre’ye aday oldu.

1999 yılına gelindiğinde Christina Aguilera, kendi adını verdiği ‘Christina Aguilera’ albümü ile müzik listelerine hızlı bir giriş yaparak sadece Amerika’da 8 milyondan fazla albüm satmayı başardı. Albümün diğer şarkıları ‘Genie In A Bottle’, ‘What A Girl Wants’ ve ‘Come On Over Baby’ ile iki yıl boyunca listelerde kaldı. Bu başarı ile ‘Yılın En İyi Kadın Pop Şarkıcısı’ Grammy ödülünün de sahibi oldu. 2000 yıllarında esen Latin müzik fırtınasını iyi değerlendiren Aguilera, ‘Mi Reflejo’ adını verdiği bazı şarkılarını İspanyolca okuduğu ve bazıları da yeni olan İspanyolca bir albüm çıkardı. Bu albümle de ‘En İyi Pop Albümü’ dalında Latin Grammy’i ödülünü almayı başardı. Aynı sene, Ricky Martin ile ‘Nobody Wants To Be Lonely’ adlı parçada düet yaptı ve Ricky Martin’in o dönemdeki popülerliğini de yanına alarak tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti.

2001 senesinde Pink, Lil’ Kim, ve Mya ile ‘Moulin Rouge’ filminin soundtrack’inde yer aldı. 1975 tarihli ‘Lady Marmalade’ parçasını yeniden arkadaşları ile yeniden yorumladı. Parçanın başarısı bu dörtlüye ‘Pop Dalında En İyi İşbirliği’ Grammy ödülünü kazandırdı. Bu şarkının videosuyla birlikte seksi imajını ön plana çıkaran Aguilera, güçlü sesiyle de ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Aynı yıl, 15 yaşında kaydettiği demo’lardan oluşan ‘Just Be Free’ albümü yayınlandı.

2002 senesinde gelindiğinde ‘Stripped’ adını verdiği ikinci stüdyo albümünü yayınlayan Agulera, albümdeki birçok şarkıya da imzasını attı. ‘Dirty’ şarkısı ile iddialı bir çıkış yapan Aguilera, ‘Fighter’ ve ‘Beautiful’ şarkıları ile de iddiasını kanıtladı.  

2004’te ‘Shark Tale’ filminin soundtrack’i için Missy Elliot ile ‘Car Wash’ adlı bir single hazırlayan Aguilera, peşinden Nelly’nin ‘Tilt Ya Head Back’ şarkısında ünlü rapçiyle düet yaptı.

2006 yılında iki CD’den oluşan üçüncü stüdyo albümü ‘Back To Basics’ ile Aguilera, 15 ülkede 1 numara olmayı başardı. ‘Ain’t No Other Man’, ‘Hurt’ ve ‘Candyman’ albümün öne çıkan şarkıları olurken Christina Aguilera, bu albümle MTV Avrupa Ödülleri’nden ‘En İyi Sanatçı’, 2007 senesindeki Grammy’lerden de ‘Ain’t No Other Man’ parçasıyla ‘En İyi Bayan Vokal Perfromansı’ ödüllerini aldı.