Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Sean Paul

Sean Paul


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Sean Paul Yazıcıya Gönder

Asıl adı Sean Paul Henriques olan dans-reggae DJ’yi, 8 Ocak 1973’de Jamaika’da doğdu. DJ Sean Paul’ün annesi İngiliz olduğu gibi aileside oldukça karışık. Çinli’den Portekizli’ye kadar pek çok milliyetten insanlar mevcut. Rahat bir çocukluk geçiren Sean Paul’ün annesi ressamdı. Oldukça sportif bir çocuk olan Sean Paul, özellikle yüzmede ve su sporlarında çok başarılıydı ve Jamaika’nın milli takımda oynadı. Eğitimi kariyer yapmasına yetecek kadar iyi olan Sean Paul, gönlündeki işi DJ’liği tercih etti. 

 

Sean Paul ilk hit single çalışmalarını 1996’da Jamaika’da piyasaya çıkarmaya başladı. ‘Baby Girl’, ilk single oldu. 1999 yılında Mr Vegas’la birlikte ünlü rapçi DMX için bir parça hazırladı. ‘Here Comes The Boom’ adını taşıyan single, Hype Williams’ın ‘Belly’ filminde de kullanıldı. Aynı sene ‘Hot Girl’ şarkısı ile listelerde ilk 10’a girdi.
Summer Jam 2000’de çalmasıyla Amerika’da da tanınan Sean Paul, yine 2000 senesinde ‘Stage One’ adını verdiği ilk albümünü yayınladı. Bu albümde eski şarkılarına yer verdi. 2002’de çıkardığı ‘Dutty Rock’ albümü ile de hayran kitlesini arttırdı ve daha çok tanındı.


Sean Paul, 2005 senesinde yayınladığı ‘Trinity’ albümü ile geçici bir başarı kazanmadığını kanıtladı ve Amerika listelerinde 7 numara oldu. Albümün öne çıkan şarkıları; ‘We Be Burnin’, ‘Ever Blazin’, ‘Temperature’, ‘(When You Gonna) Give It Up To Me’ oldu.

2006 yılını Mariah Carey’nin ‘Mariah Carey’s Adventures Of Mimi' turnesinde sanatçının önünde sahneye çıkarak geçiren Sean Paul, dördüncü albümünün çalışmalarına devam ediyor.  En son Rihanna’nın ‘A Girl Like Me’ albümündeki ‘Break It Off’ şarkısına konuk müzisyen olarak katıldı.