Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Norah Jones

Norah Jones


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Norah Jones Yazıcıya Gönder

Geethali Norah Jones Shankar, 30 Mart 1979 New York, Amrika doğumlu. Norah Jones, Hint asıllı piyanist, şarkı yazarı ve şarkıcı. Kariyerine hızlı ve şanslı başlayan Norah, ilk albümü ile 2003 senesinde düzenlenen 45. Grammy Ödülleri’nde 8 dalga Grammy alarak görünüşte herkesi şaşırtsa da albüm satış rakamlarına bakıldığında haklı bir gurur yaşadı ve kendini tüm dünyaya tanıttı.

 

The Beatles’ın dünyaya tanıttığı efsanevi Hintli sitar sanatçısı Ravi Shankar'la konser prodüktörü Sue Jones'un kızı olan Norah Jones, küçüklüğünde annesinin müzik arşivinde bulunan Billie Holiday ve Bill Evans gibi caz müzisyenlerine ilgi duymaya başladı. Kilise korosunda şarkı söyleyen aynı zamanda piyano dersleri alan Jones, az da olsa saksafon çalmayı öğrendi. Interlochen Sanat Kampı’na katılan ve ardından Booker T. Washington Sanat Lisesi’ne giden sanatçı, üniversite eğitimini de Kuzey Teksas Üniversitesi’nde ‘caz piyanistliği’ üzerine gördü. Okulunda 1996 ve 1997 senelerinde ‘En İyi Orijinal Kompozisyon’ ve ‘En İyi Caz Vokalistiği’ dallarında birincilik kazması aslında onun gelecekte başarılarının bir habercisiydi. 1999 senesinde New York’a taşınması ile müzik kariyeri de ilerlemeye başladı.

Norah Jones'u New York'ta ilk keşfedenlerden biri İlhan Erşahin oldu. Jones, Erşahin’in Wax Poetic grubunun ilk albümünde ‘Angels’ ve ‘Purple Elephants’ isimli parçalarda vokal yaptı. Ülkemize de gelen Jones, 1999 yılında Wax Poetic ile birlikte İstanbul Babylon’da iki gece sahne aldı. Jones, Wax Poetic'in ikinci albümünde de ‘Ghost’ ve ‘Tell Me’ adlı şarkılarda yine vokalist olarak yer aldı.

Artık kendi başına olmayı isteyen Norah Jones, 2000 yılında, söz yazarı ve gitarist Jesse Harris, basçı Lee Alexander, davulcu Dan Rieser ve gitarist Adam Levy ile bir grup kurdu. 2001’de Arif Mardin'in prodüktörlüğünde kaydedilen ve 2002 Şubat’ında piyasaya çıkan ‘Come Away With Me’ adlı ilk albümü ile hayranlık uyandırdı. Beklenen ilginin üstüne çıkan Norah Jones, bu albümle 2003 Grammy Ödülleri’nden ‘Yılın En İyi Albümü’, ‘En İyi Pop Vokal Albümü’ ve ‘En İyi Kaydedilen Albümü’ ödüllerini kazandırdı. Albümden çıkan single ‘Don’t Know Why’, ‘En İyi Bayan Pop Vokal Performansı’, ‘Yılın En İyi Kaydı’ ve ‘Yılın En İyi Şarkısı’ ödüllerini getirdi. Ayrıca gecede ‘Yılın En İyi Sanatçısı’ ödülüne de layık görüldü. Arif Mardin’de ‘Yılın Prodüktörü’ oldu. Jones’un bu albümü 19 milyon sattı. Aynı sene Outkast’in ‘Speakerboxxx/The Love Below’ albümüne konuk müzisyen olarak katıldı.

‘Feels Like Home’ adını verdiği ikinci albümünü 2004 senesinde yayınlayan Norah Jones, bu albümün prodüktörlüğünü Arif Mardin ile birlikte yaptı. 'Sunrise' isimli şarkısı ile çıkış yapan Jones, yine hayranlarına müzik keyfi yaşattı.

2005 senesinde Ryan Adams’ın ‘Jacksonville City Nights’ albümündeki ‘Dear John’ ve Foo Fighters’ın ‘In Your Honour’ albümündeki ‘Virginia Moon’ parçalarına eşlik eden Jones, 2006’da da Mike Patton’ın ‘Peeping Tom’ albümündeki ‘Sucker’ adlı parçasında ve Talib Kweli’nin ‘Ear Drum’ albümündeki ‘Soon A New Day’ parçasında konuk müzisyen olarak yer aldı.

 

Norah Jones, kendine en yakın bulduğu albümü olarak nitelendirdiği ‘Not Too Late’ adlı üçüncü albümünü 2007 Ocak ayında yayınladı. Albümün çıkış şarkısı ‘Thinking About You’ oldu