Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Duran Duran

Duran Duran


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Duran Duran Yazıcıya Gönder

Duran Duran, 80’li yıllardan itibaren, popüler müzik dünyasına yön veren önemli gruplardan biri. Nick Rhodes, John Taylor, Roger Taylor, Andy Taylor ve Simon Le Bon’dan oluşan grup, 1978 yılında kuruldu. Grubun orjinal kadrosu, bugünkünden epey farklı da olsa, grup bir yıl kadar kısa bir süre içinde bugünkü halini aldı.

1981 yılında yayınladıkları single ‘Planet Earth’ kısa süre de listelere girince bu şarkının da yer aldığı albüm, ‘Duran Duran’ aynı yıl piyasaya sürüldü. Duran Duran, bu albümle 118 hafta boyunca listelerde kalarak döneminin rekoruna imza atmış oldu.

1982’de ‘Rio’ albümünü yayınlayan Duran Duran, ‘Hungry Like The Wolf’, ‘Save a Prayer’ gibi şarkılarla öne çıkarken MTV’nin desteğini alarak kendini Amerika’ya tanıttı. Bu çalışmaların sonucunda Rio albümü 2 milyon satmayı başardı.

Duran Duran, 1982 yılında yayınladığı ‘Is There Something I Should Know’ parçası ile başarısını pekiştiriken peşinden de ‘Seven and the Ragged Tiger’ adlı ikinci albümünü yayınladı. Amerika ve İngiltere listelerinde ön sıralarda yer alan bu albümün diğer önemli şarkıları  ‘Union of the Snake’ ve ‘Reflex’ oldu. 1984’de çıktıkları bir buçuk senelik turneyi, ‘Arena’ adlı bir albümde toplayan grup, bu süre içinde ‘Wild Boys’ adlı single’larını da yayınladı ve bu şarkı Duran Duran’ı herkese tanıttı.


Duran Duran, 1985 senesinde James Bond filmi için ‘A View to Kill’ şarkısını yaptı ama sonrasında da bir gerileme dönemi yaşadı çünkü John ve Andy Taylor gruptan ayrıldı. Geri kalan üyeler ‘So Red The Rose’ adlı bir albüm yayınladı.

1986 yılının başında Roger Taylor da gruptan ayrılırken, aynı yıl grup ‘Notorious’ albümünü yayınladı. Diğer Duran Duran albümleri kadar başarılı olamasa da getirdiği ses çok da küçük değildi. Fakat bu albüm sonrasında grup popülerliğini giderek kaybetmeye başladı.


1988’de ‘Big Thing’ albümünü yayınlayan Duran Duran, albümdeki ‘I Don’t Want Your Love’ şarkıları ile peşindeki beş sene içindeki son 1 numaralı parçaya imza atmış oldu. En iyi parçalarından oluşan ‘Decade’ albümü 1989’da yayınlanırken, birkaç ay sonra piyasaya çıkan ‘Liberty’ albümü, grubun altın plak ödülü almayan ilk albümü oldu.

 

Gruba gitarist Warren Cuccurullo eklenmesi ile 1993’de tekrar ‘Duran Duran’ isimli bir albümle dönüş yapan grup, bu albümle daha olgun ve başarılı bir sounda büründü. Albümün iki şarkısı ‘Ordinary World’ ve ‘Come Undone’, Duran Duran klasikleri arasına girmeyi başardı.

Duran Duran, 1995’te coverlardan oluşan ‘Thank You’ albümünü yayınladı. Başarısız olarak kabul edilen bu albümün peşinden gelen 1997’de yayınladıkları ‘Medazzaland’ ve 2000’de çıkan ‘Pop Trash’ albümleri de bu başarısızlığı paylaştı.

2000 yılından sonra Cuccurulo’nun gruptan ayrılması ile birlikte grubun eski kadrosundan John, Roger ve Andy Taylor ekibe geri döndü. Uzun süren bir çalışma sonucunda 2004 yılında ‘Astronaout’ adlı albüm yayınlandı. Geçmişin pop efsanesi, orijinal kadrosuyla yeniden döndüğünde tabii ki çok ilgi gördü ve albümden çıkan her şarkı listelerde büyük başarı elde etti.

2006 senesinde John Taylor ve Nick Rhodes ‘Only After Dark’ adlı derleme albümü piyasaya sürerek 1970 ve 80’lerdeki hit şarkıları baştan yorumladı.