Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Dire Straits

Dire Straits


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Dire Straits Yazıcıya Gönder
1977'de mark knopfler, john illsley ve david knopfler tarafindan kurulmu$ ingiliz grubu.

mark knopfler: vokal/gitar
john illsley: bass
david knopfler/hal lindes/phil palmer: gitar
alan clark/guy fletcher: klavye
pick withers/ed bicknell/terry williams/chris whitten: davul
chris white: sax
danny cummings: perkusyon
1977'de sex pistols'un ingiltere'de bir anarşi fırtınası (bkz: anarchy in the u k) yaratmasından henüz bir sene geçmemişken. glaswgow'da doğup new castle'da yetişmiş mark ve david knopfler kardeşler sosyoloji öğrencisi john illsey ile londra'nın güneyinde deptfort şehrinde bir evi paylaşmaktaydilar.

aralarına davulcu pick whiters'ı da alarak mark'ın eski grubu "cafe racers" adıyla "squeeze" adında bir underground rock festivaline katıldılar. burada pick'in bir arkadaşının grubun finansal durumuna atıfta bulunarak yaptığı bir şaka yollu bir öneri üzerine grubun adı "dire straits" oldu.

durumu kanıtlar biçimde bir demo kaydı için tüm paralarını bir araya getirip 120 pound toplayan gurup bunu yetenek avcısı dj charlie gillett'e götürdüler. gillett bbc radio london'daki honky tonking show'unda "sultans of swing"i çaldığında, phonogram aa&r'den john stainze'den menejerlik teklifi aldılar. böylece vertigo recordla 1977 aralığında anlaşma imzalandı.

jess conrad'ın eski davulcusu ed bicknell ile ilişkisi sayesinde stainze, grubun "talking heads"in 1978 turnesinde yer almasını sağlamayı başardı. ardından muff windwood'un yapımcılğını üstlendiği ilk lp "dire straits" için sadece 12.500 poundluk bir bütçe ile stüdyoya girildi.